Zdobądź Kondotiera – młodzieńczą powieść Georges’a Pereca! – rozstrzygnięcie

W maju nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się książka Kondotier Georges’a Pereca, którą autor nazwał pierwszą skończoną powieścią, jaką udało mu się napisać.

Gaspard Winckler, bohater powieści, przez wiele miesięcy pracował nad falsyfikatem Kondotiera, starając się stworzyć portret doskonalszy od oryginału z Luwru. Pytanie konkursowe brzmi: Jaki malarz był autorem oryginału Kondotiera, nad którego falsyfikatem pracował Gaspard Winckler?

Mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki. Wygra siódmy i siedemnasty czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Kondotier.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Błażej Koral i Paulina Kujawa. Gratulujemy!

Georges Perec „Kondotier” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Georges Perec „Kondotier” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ponad pół wieku po powstaniu Kondotiera (1957‒1960) i trzydzieści lat po śmierci autora (3 marca 1982 r.) wreszcie zostanie odkryte to młodzieńcze dzieło, zaginione i cudem odnalezione.

Wickler, książę fałszerzy, jest tylko zwykłym wykonawcą zleceń niejakiego Anatole’a Madery. Jak w powieści kryminalnej, na początku Winckler zabija Maderę. Dlaczego to robi? Dlaczego ponosi klęskę w swym projekcie dorównania renesansowemu mistrzowi? Do czego dążył, osiągając wirtuozerię w fałszowaniu dzieł sztuki? Co fascynowało go w obliczu włoskiego dowódcy najemników, emanującym wrażeniem panowania nad światem i energią? Dlaczego zamordowanie Madery przeżywa jako wyzwolenie?

Kondotier pokazuje, w jaki sposób, zmagając się z falsyfikatem, można dotrzeć do prawdy.

Georges Perec Kondotier
Premiera: 9 maja 2014 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego