KODY: do wygrania podwójne zaproszenia na finałowe koncerty!

Do 21 maja 2011 r. w Lublinie potrwa III Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. 21 maja o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej odbędą się koncerty:

  • Wspomnienie Lian Nain Xabier Erkizia (Hiszpania)
  • Zdziczały Chór Philip Minton (Wielka Brytania), chór powstały w trakcie warsztatów (Polska)
  • Mefista Susie Ibarra (USA, Filipiny), Ikue Mori (USA), Sylvie Courvoisier (USA, Szwajcaria)

Uwaga! dla czytelników O.pl mamy 5 podwójnych zaproszeń – aby je otrzymać wystarczy napisać na adres: konkurs@o.pl W tytule maila prosimy o podanie hasła: KODY

  • Jola Pisarek
  • Mariola Szutko

Mephista by Mario Del

Mephista by Mario Del

Wspomnienia Lian Nain

Dzieło opiera się na nagraniach terenowych i wywiadach przeprowadzonych w Timorze Wschodnim w latach 2008-2009. Lian Nain jest postacią kluczową do zrozumienia timorskiej tradycji ustnej. W literackich tłumaczeniach z języka tetun Lian Nain znaczy mistrz słów. Tytuł ten nadawany jest osobie odpowiedzialnej za zbiorową pamięć i wiedzę każdej ze społeczności w Timorze oraz za przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Dlatego właśnie głównym zadaniem Lian Nain jest słuchanie wszelkich dźwięków i głosów, które pojawiają się w ich otoczeniu. Oznacza to obcowanie z ogromną różnorodnością akustycznych i nieakustycznych sygnałów, poczynając od ludzkich głosów poprzez odgłosy zwierząt, na dźwiękach roślin i skał skończywszy. Kompozycja ma na celu podkreślenie olbrzymiej wartości, jaką kryje w sobie siła oporu, która nawet w XXI wieku pokazuje swoją wagę w ocalaniu i budowaniu zbiorowej tożsamości.

Xabier Erkizia (Spain)

Muzyk, producent i dziennikarz z Kraju Basków. Jego praca opiera się na poszukiwaniu wśród rozmaitych ludzi, dźwięków i ich konstelacji, takich jak instalacje dźwiękowe, nagrania, kompozycje, prace radio-art, improwizacje zbiorowe. Przez ostatnie 15 lat jego prace wystawiane były w wielu krajach Europy i Ameryki. Wydał kilka albumów, solowych i we współpracy z m. in. Francisco Lopezem, Eddie Prevostem, Mattinem i TV Pow.

Od 2000 roku jest dyrektorem ERTZ Other Music Festival (Festiwal Innej Muzyki), a od 2003 jest koordynatorem AUDIOLAB w Centrum Sztuki Współczesnej Artelek w Donostia-San Sebastian. Jest autorem kilku esejów dotyczących zjawiska kolektywnego tworzenia, regularnie współpracuje ze mediami specjalistycznymi.

Phil Minton (Wielka Brytania)

Phil Minton urodził się w Torquay w Anglii w 1940 roku. Jego rodzice amatorsko zajmowali się śpiewaniem. W wieku 15 lat, Phill zaczął grać na trąbce. Zanim w 1963 roku przeprowadził się do Londynu, żeby grać z Miki’em Westbrook’iem, grywał i śpiewał w lokalnych zespołach jazzowych. Od połowy lat 50-tych pracował z grupami tanecznymi z Wielkiej Brytanii, Wysp Kanaryjskich i Szwecji. W latach 1966-70 mieszkał w Szwecji, śpiewał i grał na trąbce z Yngve Forssells Orkester. W 1972 zaczął ponownie grać z Westbrook’iem, dołączając do The Mike Westbrook Brass Band. Do 1984 koncertował z nimi głównie w Europie i USA, grając na trąbce i śpiewając.

W 1975 roku, razem z Maggie Nichols i Julie Tippets, założyli grupę wokalną VOICE. W 1989 roku Minton, razem z Veryanem Westonem, na zlecenie Festiwalu Le Mans, skomponowali i wykonali Songs From a Prison Diary. Za to wykonanie, na Festiwalu Musica w 1991 roku w Strasburgu, otrzymali nagrodę im. Corneliusa Cardew.

Od 30 lat zajmuje się głównie śpiewem improwizowanym. Pracował z wiodącymi muzykami i kompozytorami w tej dziedzinie. Podczas pracy nad wieloma kompozycjami, między innymi Songs From a Prison Diary, współpracował z pianistą Veryanem Westonem. Obecnie jest członkiem grup: TooT, NoWalls, 5 Men Singing, fORC, Adorno, Speeq oraz Axon, tworzących muzykę improwizowaną.

Projekt The Feral Choir (dziki chór) to seria kilkudniowych warsztatów wokalnych dla amatorów, których wynikiem będzie seria koncertów. Projekt skierowany jest nie tylko do tych, którzy potrafią śpiewać, ale do wszystkich, którzy kochają wolność, jaką daje eksperymentowanie.

MEPHISTA

  • Sylvie Courvoisier (fortepian)
  • Ikue Mori (elektronika)
  • Susie Ibarra (instrumenty perkusyjne)

Trzy najbardziej dynamiczne artystki z Nowego Jorku połączyły siły, by stworzyć kobiecą supergrupę Mephista. Każda z nich współpracowała z najważniejszymi przedstawicielami nowej muzyki, takimi jak: Derek Bailey, William Parker, John Zorn, Fred Frith, Mike Patton i Dave Douglas. Zahaczając o rock, muzykę klasyczną, jazz i elektronikę, wspólnie tworzą zupełnie nowy, muzyczny świat – wrażliwy, energetyczny i egzotyczny.

Susie Ibarra – perkusjonalistka i kompozytorka

Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Ukończyła Mannes College The New School of Music oraz Goddard College. Studiowała grę na instrumentach perkusyjnych pod kierunkiem takich muzyków, jak: Daniel Druckman, Filipine Kulintang i Danongan Kalanduyan, Buster Smith, Vernel Fournier oraz Milford Graves.

Wykonuje utwory na gongi Filipine Kulintang oraz utwory na gongi południowo-wschodniej Azji. Gra jazz i avant-jazz z różnymi zespołami, oraz muzykę improwizowaną z reprezentantami sceny nowojorskiej. Występuje również solo. Można ją usłyszeć w nagraniach takich artystów, jak: John Zorn, Pauline Oliveros, Derek Bailey, William Parker, Dave Douglas, John Lindberg, Wadada Leo Smith, Mark Dresser i innych.

Artystka koncertuje obecnie z Susie Ibarra Trio (Jennifer Choi i Craig Taborn), Mephista (Sylvie Couvoisier i Ikue Mori), Mark Dresser & Susie Ibarra Duo, Mundo Ninos (Roberto Rodriguez) i Electric Kulintang (Craig Taborn, Trevor Dunn i Roberto Rodriguez).

Ikue Mori – artystka muzyki elektronicznej i kompozytorka

Pochodząca z Japonii nowojorska perkusistka, kompozytorka, improwizatorka i graficzka. Czołowa innowatorka w muzyce elektronicznej. W początkach kariery była perkusistką w nowojorskim zespole DNA, który założyła wraz z pionierami noise’u, Arto Lindsayem i Timem Wrightem. Zespół grał w nowatorskim nurcie no wave. Formacja została uznana za kultową, dzięki oryginalnym, radykalnym rytmom i dysonansowym dźwiękom, które zmieniły oblicze rocka.

Później zaczęła improwizować na żywo i nagrywać z eksperymentującymi muzykami takimi jak: Fred Frith , Tom Cora i – przede wszystkim – John Zorn. W 1985 r. zrezygnowała z perkusji na rzecz automatów perkusyjnych własnej konstrukcji tzw. drum machine. W 1995 roku wraz z Kato Hidekim i Fredem Frithem założyła zespół Death Ambient. Współpracowała m. in. z Sonic Youth, Davem Douglasem, Butchem Morrisem, Kimem Gordonem, Zeeną Parkins i Mikiem Pattonem, KITCHEN, RELÂCHE. Jej solowe projekty ukazywały się pod znakiem Tzadik Records.

W 1999 roku Mori otrzymała wyróżnienie Prix Ars Electronica w kategorii muzyka cyfrowa. W 2000 roku otrzymała stypendium Fundacji Civitella Ranieri.

Obecnie gra w składzie formacji Mephista (Sylvie Courvoisier i Susie Ibarra), kwartetu Mori/Kim Gordon/DJ Olive/Jim O’Rourke, duetu Ikue Mori/Zeena Perkins, tria Mori/Haco/Aki Onda, oraz w składzie grupy Hemophiliac (John Zorn i Mike Patton).

Sylvie Courvoisier – Pianistka i kompozytorka

Sylvie Courvoisier urodziła się i wychowała w szwajcarskim Lausanne. Od 1998 roku mieszka na nowojorskim Brooklynie. Jako kompozytorka pisała utwory koncertowe, muzykę dla radiostacji, do spektakli tańca i sztuk teatralnych. Jej najnowszy album ABATON, nagrany wspólnie z Mark’iem Feldman’em i Erik’iem Friedlander’em, wydała ECM Records.

Jako pianistka i improwizatorka koncertowała i nagrywała z takimi artystami jak: Mark Feldman, John Zorn, Tony Oxley, Yusef Lateef, Butch Morris, Tim Berne, Herb Robertson, Joëlle Léandre, Dave Douglas, Susie Ibarra, Ellery Eskelin, Ikue Mori, Fred Frith, Michel Godard i Mark Nauseef.