Kliknij i wygraj podwójne zaproszenie na koncert Chopin Profanum Trio!

30 i 31 marca 2011 o godz. godz. 20.30 w krakowskim klubie Piec Art odbędzie się koncert Chopin Profanum Trio.

Wśród osób, które napiszą do nas na adres: konkurs@o.pl rozlosujemy podwójne zaproszenia na dwa koncerty Chopin Profanum Trio. Prosimy o podanie informacji, na który koncert chcieliby Państwo się wybrać – 30 czy 31 marca.

Na zgłoszenia czekamy do 29 marca!

Podwójne zaproszenia na koncert otrzymują: Ewa Rogulska (30 marca) i Alicja Kurek (31 marca). Gratulujemy! i dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Chopin Profanum

Chopin Profanum

Autorem pomysłu Chopin Profanum jest pianista i lider zespołu – Jarosław Kostka – aranżer wszystkich utworów, na bazie których muzycy stworzyli formy otwarte, nie ograniczające swobodnej jazzowej narracji.

Tak piszą na płycie Chopin Profanum:

Po latach przemyśleń nad twórczością Fryderyka Chopina powstała w nas pokusa zmierzenia się z Jego dziełem. Dobrym… pretekstem była dwusetna rocznica urodzin kompozytora, choć nie tylko – jego muzyka zakorzeniona jest w nas mocno i stale inspiruje.

Chopin to sacrum, dlatego podeszliśmy do projektu poważnie, wkładając weń całą naszą wiedzę, talent i doświadczenie. Jakkolwiek wszystkie szczegóły melodyczno – rytmiczne w kompozycjach Chopina są sprecyzowane, to muzyka jego jest zapisaną improwizacją. Ta improwizacyjność ma podłoże w polskiej twórczości ludowej oraz w europejskiej muzyce XVII i XVIII wieku.

Chopin odnosił się silnie do obu tych tradycji. Wiadomym jest też , że znakomicie improwizował.

Czy swoboda w kreowaniu materii muzycznej – naturalna dla jazzu – może być pomostem łączącym klasykę i jazz? I czy nie jest to dobry argument, by spróbować na jazzowo z Chopinem? Odpowiedzią niech będzie płyta Chopin Profanum.

W jej realizacji świadomie dokonaliśmy zmian w tekście muzycznym. Są to skróty, pominięcia niektórych ustępów, zmiany metro-rytmiczne, harmoniczne i frazowania.

Projekt jest hołdem dla naszego wielkiego twórcy, pragnieniem pokazania, iż jego muzyka jest ponadczasowa, ponadnarodowa oraz prowokująca do osobistych przemyśleń i poszukiwań.

Grają:

Jarek Kostka – fortepian
Jan Adamczewski – saksofony
Bartłomiej Kucz – bas