Kliknij, odpowiedz i wygraj zaproszenie na koncert Pawła Kaczmarczyka!

1 i 2 kwietnia 2011 roku w krakowskim klubie Piec Art odbędą się koncerty poświęcone twórczości jednego z najciekawszych saksofonistów XX wieku – Dextera Gordona. Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując słuchaczom przegląd twórczości instrumentalisty, uważanego za jednego z pierwszych graczy bebopu na saksofonie tenorowym.

Uwaga! wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe, rozlosujemy podwójne zaproszenia na koncert, zarówno ten 1 (i to nie jest prima aprilis), jak i 2 kwietnia.

Pytanie konkursowe: Proszę podać tytuł płyty Pawła Kaczmarczyka Audiofeeling Band, która w 2009 roku uzyskała tytuł Albumu Roku w plebiscycie czytelników Jazz Forum – JAZZ TOP 2009.

Na odpowiedzi czekamy do 30 marca pod adresem: konkurs@o.pl Prosimy również o podanie daty koncertu, którym są Państwo zainteresowani (1 lub 2 kwietnia).

Zaproszenia otrzymują: Roman Midowski (1 kwietnia) i Agnieszka Pietryja (2 kwietnia). Dziękujemy za udział w konkursie i Gratulujemy!

Plakat: Dexter Gordon

Plakat: Dexter Gordon

DEXTER GORDON

Urodzony w 1923 roku w Los Angeles, był amerykańskim saksofonistą tenorowym i aktorem. Do 13. roku życia Dexter grał na klarnecie, po czym przerzucił się na saksofon. W szkole występował w jednaj formacji m.in. z Chico Hamiltonem i Buddym Collette. Z kolei na początku lat 40. muzyk był członkiem zespołu Lionela Hamptona, gdzie grał na saksofonie.

Również wtedy Gordon nagrywał wieloma artystami, m.in. z Natem Cole i Louisem Armstrongiem. Następnie zaczął współpracę z Billym Eckstinem, ale po roku postanowił wyjechać do Nowego Jorku, gdzie nagrywał z Charliem Parkerem. Dexter był wirtuozem w swojej grze, a sławne pojedynki z Wardellem Grayem tylko zwiększały popularność obu artystów. Ich rozgrywki udokumentowano na kilku albumach.

W latach 40. i 50. Gordon był inspiracją dla Johna Coltrane’a. Okazało się jednak, że później także uczeń inspirował mistrza. Od 1960 roku Dexter zaczął nagrywać dla wytwórni Blue Note i tam powstały jego największe dzieła – Doin’ Allright, Dexter Calling…, Go i Swingin’ Affair. Sekcję rytmiczną na tych albumach stanowili Sonny Clark, Butch Warren oraz Billy Higgins. W 1962 roku artysta zdecydował, że przeniesie się do Europy. Tam spędził kolejne 15 lat, głównie w Paryżu i Kopenhadze, gdzie występował regularnie z takimi muzykami, jak Bud Powell, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson.

Do najlepszych albumów z tego okresu kariery zalicza się płytę Our Man in Paris wydaną w 1963 roku. W latach 1965-73 Gordon zmienił wytwórnię z Blue Note na Prestige Records. Najbardziej udanym wydawnictwem z tego okresu był album Tangerine z 1972 roku. Artysta powrócił na dobre do Stanów Zjednoczonych w 1976 roku i rozpoczął nagrywanie kolejnych znakomitych wydawnictw, które przyniosły mu prestiż i status wybitnego instrumentalisty.

Wystąpił również w filmie Około północy (1986), gdzie kreował rolę saksofonisty jazzowego Dale’a Turnera. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu. Gordon jest uważany za jednego z pierwszych graczy bebopu na saksofonie tenorowym. Jest jednym z najbardziej wpływowych saksofonistów w historii muzyki jazzowej, docenianym za określenie współczesnego brzmienia i koncepcji stylistycznej gry na saksofonie tenorowym. Jego ponad 50-letnia muzyczna kariera obejmuje szeroką i zróżnicowana gamę nagrań i występów na żywo. Dexter Gordon zmarł 25 kwietnia 1990 roku w wieku 66 lat.

Kwietniowy koncert jest kontynuacją projektu Pawła Kaczmarczyka Directions in Music. Projekt ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.

Zrealizowane projekty:

  • Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
  • Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
  • Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
  • Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
  • Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
  • Directions In Music: THELONIOUS MONK (Karol White)

Zespół wystąpi w składzie:

  • Paweł Kaczmarczyk – piano
  • Maciej Adamczak – double bass
  • Dawid Fortuna – drums
  • Muzykom towarzyszyć będzie znakomity saksofonista – Piotr Baron.

1 i 2 kwietnia 2011 roku
Piec’Art Acoustic Jazz Club
ul. Szewska 12

Kraków

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR