Kliknij, odpowiedz i wygraj zaproszenie na koncert Pawła Kaczmarczyka!

1 i 2 kwietnia 2011 roku w krakowskim klubie Piec Art odbędą się koncerty poświęcone twórczości jednego z najciekawszych saksofonistów XX wieku – Dextera Gordona. Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując słuchaczom przegląd twórczości instrumentalisty, uważanego za jednego z pierwszych graczy bebopu na saksofonie tenorowym.

Uwaga! wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe, rozlosujemy podwójne zaproszenia na koncert, zarówno ten 1 (i to nie jest prima aprilis), jak i 2 kwietnia.

Pytanie konkursowe: Proszę podać tytuł płyty Pawła Kaczmarczyka Audiofeeling Band, która w 2009 roku uzyskała tytuł Albumu Roku w plebiscycie czytelników Jazz Forum – JAZZ TOP 2009.

Na odpowiedzi czekamy do 30 marca pod adresem: konkurs@o.pl Prosimy również o podanie daty koncertu, którym są Państwo zainteresowani (1 lub 2 kwietnia).

Zaproszenia otrzymują: Roman Midowski (1 kwietnia) i Agnieszka Pietryja (2 kwietnia). Dziękujemy za udział w konkursie i Gratulujemy!

Plakat: Dexter Gordon

Plakat: Dexter Gordon

DEXTER GORDON

Urodzony w 1923 roku w Los Angeles, był amerykańskim saksofonistą tenorowym i aktorem. Do 13. roku życia Dexter grał na klarnecie, po czym przerzucił się na saksofon. W szkole występował w jednaj formacji m.in. z Chico Hamiltonem i Buddym Collette. Z kolei na początku lat 40. muzyk był członkiem zespołu Lionela Hamptona, gdzie grał na saksofonie.

Również wtedy Gordon nagrywał wieloma artystami, m.in. z Natem Cole i Louisem Armstrongiem. Następnie zaczął współpracę z Billym Eckstinem, ale po roku postanowił wyjechać do Nowego Jorku, gdzie nagrywał z Charliem Parkerem. Dexter był wirtuozem w swojej grze, a sławne pojedynki z Wardellem Grayem tylko zwiększały popularność obu artystów. Ich rozgrywki udokumentowano na kilku albumach.

W latach 40. i 50. Gordon był inspiracją dla Johna Coltrane’a. Okazało się jednak, że później także uczeń inspirował mistrza. Od 1960 roku Dexter zaczął nagrywać dla wytwórni Blue Note i tam powstały jego największe dzieła – Doin’ Allright, Dexter Calling…, Go i Swingin’ Affair. Sekcję rytmiczną na tych albumach stanowili Sonny Clark, Butch Warren oraz Billy Higgins. W 1962 roku artysta zdecydował, że przeniesie się do Europy. Tam spędził kolejne 15 lat, głównie w Paryżu i Kopenhadze, gdzie występował regularnie z takimi muzykami, jak Bud Powell, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson.

Do najlepszych albumów z tego okresu kariery zalicza się płytę Our Man in Paris wydaną w 1963 roku. W latach 1965-73 Gordon zmienił wytwórnię z Blue Note na Prestige Records. Najbardziej udanym wydawnictwem z tego okresu był album Tangerine z 1972 roku. Artysta powrócił na dobre do Stanów Zjednoczonych w 1976 roku i rozpoczął nagrywanie kolejnych znakomitych wydawnictw, które przyniosły mu prestiż i status wybitnego instrumentalisty.

Wystąpił również w filmie Około północy (1986), gdzie kreował rolę saksofonisty jazzowego Dale’a Turnera. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu. Gordon jest uważany za jednego z pierwszych graczy bebopu na saksofonie tenorowym. Jest jednym z najbardziej wpływowych saksofonistów w historii muzyki jazzowej, docenianym za określenie współczesnego brzmienia i koncepcji stylistycznej gry na saksofonie tenorowym. Jego ponad 50-letnia muzyczna kariera obejmuje szeroką i zróżnicowana gamę nagrań i występów na żywo. Dexter Gordon zmarł 25 kwietnia 1990 roku w wieku 66 lat.

Kwietniowy koncert jest kontynuacją projektu Pawła Kaczmarczyka Directions in Music. Projekt ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.

Zrealizowane projekty:

  • Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
  • Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
  • Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
  • Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
  • Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
  • Directions In Music: THELONIOUS MONK (Karol White)

Zespół wystąpi w składzie:

  • Paweł Kaczmarczyk – piano
  • Maciej Adamczak – double bass
  • Dawid Fortuna – drums
  • Muzykom towarzyszyć będzie znakomity saksofonista – Piotr Baron.

1 i 2 kwietnia 2011 roku
Piec’Art Acoustic Jazz Club
ul. Szewska 12

Kraków