Kliknij, odpowiedz i wygraj zaproszenie na 6. edycję AfryKamery

31 maja 2011 roku w Kinie Pod Baranami rozpocznie się 6. edycja AfryKamery. To wyjątkowa okazja, by poznać afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii i przyjrzeć się Afryce oczami jej mieszkańców.

Wśród osób, które do 30 maja napiszą na adres: konkurs@o.pl i odpowiedzą prawidłowo na pytanie konkursowe, rozlosujemy podwójne zaproszenie na film Miasteczko zwane Descent.

Pytanie konkursowe: Prosimy o podanie nazwiska reżysera filmu Miasteczko zwane Descent.

Zaproszenie na seans otrzymuje Pani Kinga Siewior. Gratulujemy!

"Miasteczko zwane Descent", (materiały prasowe Afrykamera)

"Miasteczko zwane Descent", (materiały prasowe Afrykamera)

6. edycja AfryKamery odbędzie się pod hasłem Duma Afryki. Organizatorzy, znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, postanowili zaprezentować filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy mieszkańców Afryki, ważne postaci w historii kontynentu oraz jego pozytywne oblicze, wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy niż zwykle rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców Afryki.

Jednym z ważniejszych tytułów będzie film Atleta (Atletu) w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia), którego pokaz otworzy tegoroczną edycję festiwalu. Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Edynburgu oraz na MF Afrykańskim w Taryfie, opowiada niesamowitą historię zwycięstwa Abebe Bikila, etiopskiego biegacza, pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku, wygrywając maraton, który w całości przebiegł boso. Film opowiada nie tylko o sportowych zmaganiach tego wybitnego lekkoatlety, lecz również o walce z przeciwnościami, jakie stawiał przed nim los. Przy okazji pokazu Atlety w Kinie Pod Baranami rozbrzmiewać będą afrykańskie rytmy – przed publicznością wystąpi zespół Tamtamitutu i Małgorzata Kujawa. Po pokazie nastąpi afrykański poczęstunek.

W programie tegorocznej AfryKamery po raz pierwszy znajdzie się wybór najciekawszych tytułów z afrykańskiego mainstreamu, czyli melodramaty, horrory i sensacje produkowane głównie w nigeryjskim zagłębiu filmowym. Nollywood to dynamicznie rozprzestrzeniający się po całym świecie afrykański fenomen, który wzbudza coraz większe zaciekawienie także w Polsce. Poza nigeryjskim mainstreamem jak Inale – musicalem, który kosztował milion dolarów – w Kinie Pod Baranami pokazany zostanie niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli Kuduro – wojny uliczne.

Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach 6. edycji festiwalu pokazane zostaną zarówno filmy fabularne, krótkometrażowe, jak i dokumenty wyselekcjonowane z długiej listy filmów zgłoszonych przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

AfryKamera 2011
Kino Pod Baranami
31 maja – 5 czerwca 2011