Kliknij, odpowiedz na pytanie i wygraj zaproszenie na koncert Heinera Grassta – rozstrzygnięcie konkursu!

28 lipca 2011 r. o godz. 19.00 w Kościele Św. Krzyża odbędzie się kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe. Gwiazdą wieczoru będzie Niemiec, Heiner Grasst.

Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na koncert. Wystarczy napisać na adres konkurs@o.pl i prawidłowo odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Pierwsze w Europie organy powstały w starożytnej Grecji. Miały one jednak odmienny mechanizm działania, od którego pochodzi ich nazwa. Jak ona brzmiała?

Laureatami konkursu są: Anna Towarnicka oraz Roman Szowicki.

Gratulujemy!

Koncert Heinnera Grassta w ramach Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe

Koncert Heinnera Grassta w ramach Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe

Heiner Grasst urodził się w 1954 r. w Emelijanowo, w byłym Związku Radzieckim. Studia muzyczne ukończył w niemieckim Essen, w klasie organów (prof. G. Schneider), klawesynu i muzyki kościelnej. Dalsze studia kontynuował u prof. E. Kooimana w Amsterdamie, specjalizując się szczególnie w wykonaniach muzyki dawnej.

Na jego repertuar organowy składają się wszystkie style i epoki – od utworów z Bux-heimer Orgelbuch (XV w.) do awangardy. Wykonywał też wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje muzyka XIX i XX w. (wszystkie dzieła Mendelssohna i Liszta oraz Reubke, Schönberga czy Pärta). Wiele z tych dzieł było wykonywanych na historycznych organach. Od 1979 r. Grasst jest organistą i dyrygentem chóru w Starym Kościele w Essey-Kray w Niemczech.

Anna Towarnicka