Kliknij, odpowiedz na pytanie i wygraj zaproszenie na koncert Gail Archer – rozstrzygnięcie konkursu!

14 lipca 2011 roku o godzinie 19.30 w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbędzie się koncert organowy Gail Archer. To kolejny koncert w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe.

Wśród tych, którzy napiszą do nas na adres konkurs@o.pl oraz prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe, rozlosujemy dwa podwójne zaproszenia.

Pytanie konkursowe: Jak miała na imię siostra Feliksa Mendelssohna – również organistka i kompozytorka?

Zwycięzcami konkursu zostali: Franciszek Golik i Lucjan Balik.

Gratulujemy!

Koncert organowy Gail Archer (zdjęcie z materiałów organizatora)

Koncert organowy Gail Archer (zdjęcie z materiałów organizatora)

Gail Archer – amerykańska organistka, dyrygent i wykładowca. The New York Times pisał o niej, że gra z niebywałą zwinnością, pozwalającą na spotkanie muzycznej kolorystyki i rytmiki bez nadmiernego akcentowania żadnej z nich. Niezwykły talent Archer oraz piękno świątyni mariackiej stanowią gwarancję wieczoru pełnego artystycznych wrażeń.

Gail Archer była pierwszą Amerykanką, która zagrała wszystkie dzieła Oliviera Messaiena, z okazji jego setnej rocznicy urodzin, przypadającej w 2008 r. Zainspirowana niezwykłą wszechstronnością Feliksa Mendelssohna jako kompozytora, dyrygenta, wykonawcy i wykładowcy, dołączyła do swego repertuaru organową twórczość jego siostry, Fanny Mendelssohn oraz Clary Schumann.

Nagrania płytowe Gali Archer zawierają przekrój muzyki od XVII do XXI wieku i podkreślają mistrzostwo romantycznych instrumentów jak i barokowych organów. Gali Archer jest także organistą w Vassar College oraz dyrektorem programu muzycznego w Barnard College na Uniwersytecie Columbia, gdzie prowadzi chór Barnard-Columbia. W Nowym Yorku pełni funkcję dyrektora artystycznego w Głównej Synagodze.

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe organizowany jest przez CK Dworek Białoprądnicki we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. krakowskiej Akademii Muzycznej, Mirosława Semeniuk-Podraza.