Kliknij i wygraj płytę Salt Miners Blues!

31 kwietnia ruszyła pierwsza, wiosenna część trasy koncertowej polskiego zespołu Maciej Fortuna Quintet feat. Mack Goldsbury. Pierwsze trzy koncerty trasy to zarazem polska premiera płyty Salt Miners Blues, którą Maciej Fortuna i Mack Goldsbury nagrali z zespołem Mack Goldsbury&THe Polish Connection w 2008 roku.

Wśród osób, które do 13 marca 2011 roku napiszą do nas na adres: konkurs@o.pl, rozlosujemy płyty Salt Miners Blues.

Płyty otrzymują: Agnieszka Drabik i  Marek Demidowicz. Gratulujemy!

Salt Miners Blues

Salt Miners Blues

Mimo iż utwory z tej płyty miała okazję poznać cała Polska – w 2009 roku odbyła się ogromna trasa koncertowa, a jeden z występów transmitowała Radiowa Trójka wprost ze Studia im. Agnieszki Osieckiej – materiał Salt Miners Blues miał spore perypetie z wydaniem i ukazał się na fizycznym nośniku dopiero w 2010 roku. Do tego czasu Maciej Fortuna stał się liderem kilku zespołów, a Mack Goldsbury wyraził chęć stworzenia innego polskiego projektu – i w ten sposób drugim polish connection został zespół Maciej Fortuna Quintet.

Mack Goldsbury to znakomity amerykański saksofonista, który w latach ’80 XX wieku grał z największymi tuzami jazzu w Nowym Jorku (John Scofield, Billy Hart, Jimmy Dorsey, Red Garland, Jaky Byard, Paul Motian, Tim Berne, Ray Anderson, Jimmy Garrisson), choć nie odmawiał też współpracy z gwiazdami pop (Temptations, Stevie Wonderem, Cher czy Frankiem Sinatrą jr). Słynie z wielkiej charyzmy, pięknych melodyjnych kompozycji oraz potężnego brzmienia, które charakteryzuje go od lat (już jako 17-latek był z tego powodu uznawany za profesjonalistę i z tego powodu jego kariera w Nowym Jorku potoczyła się tak szybko i błyskotliwie). W Polsce Mack jest popularny dzięki zespołowi Mack Goldsbury & The Polish Connection, w którym gra również Maciej Fortuna. To zespół, który od kilku już lat z powodzeniem koncertuje w całej Polsce. W tej chwili Mack promuje w Polsce swoją drugą płytę Salt Miners Blues, która jest grana od początku 2011 roku w amerykańskich publicznych stacjach radiowych.

Maciej Fortuna Quintet to zespół, który powstał w 2010 roku we Wrocławiu przez studentów i absolwentów Wydziału Jazzu na tamtejszej Akademii Muzycznej. Lider zespołu, Maciej Fortuna, w tym roku zdobył miano Nowej Nadziei w ankiecie czytelników Jazz Forum a jego płyta Lost Keys nagrana z zespołem Maciej Fortuna Quartet – nominację do Fryderyka 2011. Reszta zespołu równie aktywnie współtworzy młodą polską scenę jazzową, grając w wielu projektach (Lena Romul Quintet, Freeway Quintet, Presidents of Soul, Bartosz Pernal Quintet, Witek Janiak Quartet, The Conception, Sławek Dudar Quartet, Titilayo Adedokun Group), z wieloma artystami, nie tylko jazzowymi (Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Włodek Pawlik, Ania Szarmach, Ewa Uryga, Grupa MoCarta, LUC, Natalia Grosiak) i zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach (Jazz Juniors, Jazz Contest Tarnów, Kraków Jazz Festiwal, FAMA, RCK Pro Jazz Kołobrzeg). Ich wspólnie wypracowane brzmienie i repertuar to pełna energii próba przełamania stereotypu o rzekomym złym stanie młodego jazzu. Z Mack’iem Goldsburym grają od listopada zeszłego roku.

Skład MFQuintet:

  • Maciej Fortuna – trąbka, fluegelhorn, okaryny
  • Karol Gola – saksofon barytonowy
  • Dominik Mąkosa – fortepian/klawisze
  • Grzegorz Piasecki – kontrabas
  • Wojciech Buliński – perkusja