Kliknij i wygraj egzemplarz monografii Zbigniewa Gostomskiego – rozstrzygnięcie

21 czerwca o godzinie 14.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się promocja książki Lecha Stangreta Zbigniew Gostomski. Ad rem. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy trzy egzemplarze monografii Zbigniewa Gostomskiego. Aby wygrać książkę należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

W jakiej polskiej galerii sztuki Zbigniew Gostomski najczęściej wystawia swoje dzieła?

Odpowiedź wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu należy przesłać na adres: konkurs@o.pl.

Egzemplarz książki otrzymują:

  • Patrycja Malik, Zgierz
  • Katarzyna Kowalska, Kalisz
  • Magdalena Tyczka, Szczecin

Gratulujemy!

Lech Stangret, „Zbigniew Gostomski. Ad rem” (źródło: materiały prasowe)

Lech Stangret, „Zbigniew Gostomski. Ad rem” (źródło: materiały prasowe)

Publikacja jest pierwszą próbą całościowego ujęcia dzieła Zbigniewa Gostomskiego. Ogniskuje wokół ukazania wszystkich najważniejszych etapów rozwoju jego twórczości od pierwszych obrazów – przedmiotów optycznych, aż do prac powstałych w ostatnich latach. Istotnym jej uzupełnieniem jest zaakcentowanie wielości form twórczej aktywności Gostomskiego – od współpracy w działaniach Galerii Foksal, poprzez pracę dydaktyczną w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po partycypację w spektaklach Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Książka ma ambicję być (w miarę możliwości) pełnym kompendium wiedzy o dotychczasowej drodze twórczości Gostomskiego (zawiera m.in. katalog prawie wszystkich jego prac, kalendarium ze spisami wystaw i obszerną bibliografię). Część albumową publikacji oraz projekt graficzny obwoluty i okładki przygotował sam artysta.

Zbigniew Gostomski (ur. 1932 r. w Bydgoszczy) – polski malarz, artysta współczesny, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1953-1959 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Michała Byliny. Od 1988 r. profesor warszawskiej uczelni. Związany z Galerią Foksal w Warszawie od początku jej istnienia, w latach 70. współtworzył jej program, miał tu również liczne wystawy. Aktor w teatrze Cricot II T. Kantora. W 1970 r. dostał nagrodę im. C.K. Norwida. Choć jego twórczość przybierała bardzo różne formy, jej cechą dominujacą jest konsekwentna dyscyplina i rygor konstrukcji plastycznych, w czym widać wyraźnie tradycję polskiego konstruktywizmu. W latach 60. tworzył czarno-białe reliefy op-art, tzw. Przedmioty optyczne, w których zajmował się analizą iluzyjności przestrzeni, kontrastów światła i cienia. Późniejsze prace Zbigniewa Gostomskiego przybierały często formę environments i czerpały inspirację z różnych kierunków artystycznych (sztuki kontekstualnej w aranżacji Zaczyna się we Wrocławiu, language art w Ulissesie, konceptualizmu w 10 Obrazach).

Lech Stangret (ur. w 1959 r. w Warszawie) – kurator, krytyk i historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem teatru Cricot 2. Autor książki Tadeusz Kantor. Malarski ambalaż totalnego dzieła. Publikował w m.in. Journal of Dramatic Theory and Criticism (University of Kansas), Theatre of Poland, Dekadzie Literackiej, Atelier. Członek AICA. Do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora Fundacji im. Tadeusza Kantora i wicedyrektora krakowskiej Cricoteki. Autor programu Festiwalu Tadeusza Kantora podczas Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury oraz kurator wielu ekspozycji w Polsce i za granicą poświęconych współczesnym artystom, m.in. w Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Foundacion telefonica w Madrycie, Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasbourgu, Muzeum Narodowym w Kijowie. Pracuje w Galerii Foksal w Warszawie.

Lech Stangret, Zbigniew Gostomski. Ad rem, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Radom 2012.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patron Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Partnerzy: Galeria Foksal, Fundacja Signum w Poznaniu, Muzeum Współczesne we Wrocławiu

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom