Kino na Granicy – wygraj karnet na cały przegląd – rozstrzygnięcie!

28 kwietnia 2012 roku rozpocznie się 14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy nagrodę w postaci karnetu na cały przegląd. Aby wygrać karnet należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Wymień dwa filmy, które będzie można obejrzeć w ramach sekcji futbolowa gorączka.

Odpowiedzi wraz z imieniem,  nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu należy przysłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Kino na Granicy – wygraj karnet na cały przegląd!

Rozwiązanie konkursu:

Karnet na cały przegląd otrzymuje Piotr Habela.

Serdecznie gratulujemy!

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

W tym roku w ramach Przeglądu odbędą się liczne cykle filmowe: pokazy filmów kryminalnych i gangsterskich, cykl o piłce nożnej – Futbolowa gorączka, zostanie także zaprezentowana postać Járy Cimrmana. Odbędzie się również cykl Granice i mury świata, który rozpocznie się od tematu często niełatwego współistnienia Romów i białych na terenie środkowoeuropejskim.

14. Kino na Granicy to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera – jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina; oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze, autora Prognozy pogody i Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł. Nie zabraknie szerokiej panoramy najnowszych produkcji i tradycyjnego akcentu węgierskiego.

Štefan Uher (ur. 4 czerwca 1930 roku, zm. 29 marca 1993 roku) – słowacki reżyser, w 1955 roku uzyskał ukończył studia w praskiej szkole filmowej FAMU jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali. Jest autorem ponad trzydziestu filmów, m. in. Słonko w sieci (1962), Dolina (1973), Pásla kone na betóne (1982).

Zdeňek Svěrák (ur. 28 marca 1936 roku) – czeski aktor, scenarzysta, komik. Ukończył praską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale języka czeskiego i literatury. Pracował m. in. jako nauczyciel i redaktor rozgłośni radiowej. Stworzył ponad 300 dzieł muzycznych oraz sztuk, a także 10 filmów. Najbardziej znane z jego scenariuszy to Kola (Kolja, nagrodzony Oscarem) oraz Szkoła Podstawowa (Obecná škola, nominacja do Oscara).

Antoni Krauze (ur. 4 stycznia 1940 roku) – jest polskim reżyserem oraz scenarzystą, twórcą filmów fabularnych oraz realizatorem licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych. Studiował w warszawskie Akademii Sztuk Pięknych. Od końca lat 60. XX wieku związany jest ze Studiem Filmowym TOR. Wraz z Krzysztofem Zanussim wyreżyserował Strukturę Kryształu (1669). Jest reżyserem oraz scenarzystą m. in. Prognozy pogody (1982) oraz Czarnego czwartku (2010).

14. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy
28 kwietnia do 3 maja
Cieszyn, Czeski Cieszyn