14. Kino na Granicy – wygraj dwudniowy karnet – rozstrzygnięcie!

28 kwietnia 2012 roku rozpocznie się 14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy trzy dwudniowe karnety na festiwal. Aby wygrać, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

W ramach której sekcji festiwalowej zaprezentowany zostanie film Diabły, diabły w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej?

Odpowiedzi wraz z imieniem,  nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu należy przysłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: 14.  Kino na Granicy – wygraj dwudniowy karnet!

Karnety na festiwal otrzymują:

  • Anna Kapusta
  • Kamila Rafińska

Gratulujemy!

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

W tym roku w ramach Przeglądu odbędą się liczne cykle filmowe: pokazy filmów kryminalnych i gangsterskich, cykl o piłce nożnej – Futbolowa gorączka, zostanie także zaprezentowana postać Járy Cimrmana. Odbędzie się również cykl Granice i mury świata, który rozpocznie się od tematu często niełatwego współistnienia Romów i białych na terenie środkowoeuropejskim.

14. Kino na Granicy to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera – jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina; oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze, autora Prognozy pogody i Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł. Nie zabraknie szerokiej panoramy najnowszych produkcji i tradycyjnego akcentu węgierskiego

Kino na Granicy to nie tylko projekcje filmowe. W ramach cyklu Spotkania na Granicy przewidziane są liczne spotkania z twórcami kinematografii polskiej i czeskiej. Swoją obecność na Festiwalu Kino na Granicy potwierdzili już: Martin Šulík, Zdeněk Svěrák, Antoni Krauze, Petr Zelenka, Gabriela Muskała, Ondřej Vetchý.

Odbędą się także spotkania literackie, między innymi z Lidią Ostałowską – reporterką, specjalizującą się w tematyce romskiej czy spotkanie poetyckie Jerzego Kronholda – cieszyńskiego poety, jednego ze współtwórców Nowej Fali.

W ramach wydarzeń towarzyszących, będzie można wziąć udział w wystawach. Miłośnicy kultury romskiej będą mieli okazję zobaczyć wystawę, ukazującą historię Muzeum Kultury Romskiej w Brnie. Z kolei studenci ASP w Ołomuńcu zaprezentują swoje rzeźby, inspirowane tematem pogranicza w kontekście cieszyńskim.

Odbędą się również warsztaty dla tłumaczy list dialogowych – adresowane do czeskich studentów polonistyki oraz polskich studentów bohemistyki.

Przewidziane są również liczne koncerty. Program muzyczny klubu festiwalowego na Wzgórzu Zamkowym:

  • 28 kwietnia – Strom
  • 29 kwietnia – Julia Marcell
  • 30 kwietnia – Vypsaná fiXa
  • 1 maja – Lesní zvěř
  • 2 maja – Fast Food Orchestra

Fani sportu będą mieli okazję kibicować w charytatywnym meczu piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Drużyną Osobistości Czeskiej Kultury.

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
28 kwietnia do 3 maja
Cieszyn, Czeski Cieszyn