Wygraj zaproszenie na warszawski spektakl Josela Rakowera rozmowa z Bogiem – rozstrzygnięcie

Wydawnictwo DUX we współpracy z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie zaprasza na Koncert-Spektakl Josela Rakowera rozmowa z Bogiem. Koncert odbędzie się 29 kwietnia o godz. 20.00

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na wydarzenie. Aby wygrać bilety wystarczy wymienić nazwiska dwóch pisarzy tworzących w języku jidysz.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Josela Rakowera rozmowa z Bogiem.

***

Rozstrzygnięcie:

Podwójne zaproszenia na spektakl otrzymują: Paulina Muszyńska i Magdalena Migas. Gratulujemy!

***

Josela Rakowera rozmowa z Bogiem to poruszający spektakl muzyczny zarejestrowany przez DUX w 70-tą rocznicę likwidacji warszawskiego getta. Otrzymał nagrodę Publiczności III Łódzkiego Festiwalu MONOwMANU.

Zvi Kolitz napisał Josela Rakowera rozmowę z Bogiem pod wpływem uczucia, które jidyszkajt łączy ze zjawiskiem dybuka. Jest to uczucie tak przemożnej empatii żywego dla zmarłego, że aż przypomina opętanie. Żywy przemawia wtedy głosem zmarłego i czuje jego ból. To uczucie potrafi być tak silne, że dominuje wszystkie inne, a nawet zmienia na jakiś czas, albo na zawsze, tożsamość człowieka. Zvi Kolitz, gdy dowiedział się o skali i stopniu okrucieństwa Holokaustu, doznał właśnie tego rodzaju opętania bólem i posłużył nim, nieomal jak medium, do przekazania uczuć ofiar Zagłady. Tekst Zvi Kolitza jest niezwykły również z tego względu, że powstał tuż po wojnie, gdy pamięć o Zagładzie była wypierana z pamięci nie tylko przez jej sprawców i świadków, ale też tych, którzy ocaleli poza Europą. Ci, którzy przeżyli, zmagali się zwykle samotnie ze swym doświadczeniem, którego nie da się opowiedzieć. Tymczasem to, co Josel Rakower ma do przekazania, jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo tryumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu.

Jagoda Hernik Spalińska

Sławomir Holland – aktor
Michał Górczyński – klarnet

Josela Rakowera rozmowa z Bogiem
29 kwietnia 2013 roku, godz. 20.00
SKWER, Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Wydawnictwo DUX