Weź udział w konkursie i wygraj Tetrameron José Carlosa Somozy! – rozstrzygnięcie

17 września nakładem wydawnictwa Muza SA ukazała się powieść Tetrameron José Carlosa Somozy, autora Jaskini filozofów. To pełna metafor opowieść o rytuale przejścia związanym z wkraczaniem w dorosłość.

Mamy dla Państwa pięć egzemplarzy książki. Wygra pierwszy, piąty, dziesiąty, piętnasty i dwudziesty czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: Kim z wykształcenia jest José Carlos Somoza?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Tetrameron.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane od użytkowników, którzy uprzednio polubią profil O.pl na Facebooku.
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Jadwiga Jarząbek, Maciej Pęksa, Magdalena Pamuła, Joanna Musiałowska i Dominika Jastrzębska. Gratulujemy!

José Carlos Somoza „Tetrameron” – okładka (źródło: materiały prasowe)

José Carlos Somoza „Tetrameron” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Soledad znaczy samotność. To także imię pewnej dorastającej dziewczynki, której wydaje się, że jest niewidzialna dla świata. Podczas szkolnej wycieczki do starej zrujnowanej pustelni odłącza się od grupy, a chcąc odnaleźć koleżanki, trafia na tajemnicze drzwi. Przechodząc przez nie, Soledad trafia do innego, magicznego świata. Cztery siedzące wokół stołu osoby przyglądają się jej badawczo. Dziewczynka nie rozumie, o czym dyskutują dorośli, ale wyczuwa, że z ich strony może spotkać ją coś złego. Ciekawość jednak zwycięża strach. Soledad przyłącza się do tajemniczego kręgu Tetrameronu i wysłuchuje niezwykłych historii. Próbuje odkryć prawdziwe znaczenie enigmatycznych opowieści. Ostatnia będzie należała do niej.

Tetrameron to pełna metafor i symboli opowieść o przekraczaniu granicy dorosłości, o dojrzewaniu, które zawsze wiąże się z utratą – oznacza pożegnanie z beztroskim i magicznym światem dzieciństwa, a także odrzucenie dotychczasowej tożsamości. W nowej książce Somozy ogromne znaczenie odgrywa opowieść – jest to nie tylko nośnik ważnych treści skrytych w niesamowitej fabule, ale również siła, za sprawą której dokonuje się transformacja osobowości. Soledad, wkraczając w krąg Tetrameronu, decyduje się porzucić niewinność.

Somoza obficie czerpie z tradycji literackich – sięga do Dekameronu, powieści gotyckiej, powieści grozy, tradycji ustnego przekazu oraz swoich wcześniejszych książek. Tetrameron to powieść szkatułkowa – każda historia skrywa w sobie kolejną opowieść.

Sądzę, że ta powieść odzwierciedla wszystkie moje obsesje – mówi Somoza o swojej najnowszej książce.

José Carlos Somoza – pisarz hiszpański, urodzony w 1959 roku w Hawanie. Zadebiutował w 1994 roku; jest laureatem prestiżowej nagrody Fernando Lary. Międzynarodowy sukces przyniosła mu Jaskinia filozofów. Jedenaście spośród jego książek ukazało się nakładem wydawnictwa Muza SA.

José Carlos Somoza Tetrameron
Premiera: 17 września 2014 roku
Muza SA

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Muza SA