Tortilla Flat – wygraj powieść Johna Steinbacka – rozstrzygnięcie

5 marca nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się powieść Tortilla flat, której autorem jest John Steinbeck.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy 5 egzemplarzy książki. Aby wygrać egzemplarz wystarczy w 2-3 zdaniach uzasadnić:

Twórczość którego z amerykańskich laureatów literackiej Nagrody Nobla jest dla Państwa najważniejsza?

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkana prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Tortilla Flat. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy książkami.

ROZSTRZYGNIĘCIE. Najciekawsze odpowiedzi przesłali:

  • Adam Falkowski
  • Ewelina Grzanka
  • Magda Śpiewak
  • Magdalena Bąk
  • Anna Segeth

Gratulujemy!

John Steinbeck, Tortilla flat (źródło: materiały prasowe wydawcy)

John Steinbeck, Tortilla flat (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.

John Steinbeck (1902–1968) – to amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych. Jego najbardziej znane powieści to Grona gniewu, Myszy i ludzie i Na wschód od Edenu. W 1942 roku Tortilla Flat została przeniesiona na wielki ekran. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.

John Steinbeck, Tortilla flat
Prószyński i S-ka, premiera: 5 marca 2013 roku

  • Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
  • Współorganizator konkursu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka