Festiwal Jazz, dress & stress w Katowicach – wygraj zaproszenie na koncert – rozstrzygnięcie

Podczas V Międzynarodowego Festiwalu Harfowego Jazz, dress & stress 16 maja w Katowicach Śląska Orkiestra Kameralna oraz soliści wykonają polskie koncerty harfowe m.in.  Andrzeja Panufnika i Aleksandra Tansmana.

Dla czytelników O.pl mamy podwójne zaproszenie na koncert. Aby wygrać, wystarczy napisać z jakich miast pochodzą wspomniani kompozytorzy.

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Jazz, dress & stress.

Rozstrzygnięcie:

Podwójne zaproszenie otrzymuje Mariusz Musiałowski.

Gratulujemy!

V Międzynarodowy Festiwal Harfowy Jazz, dress & stress (źródło: mat. prasowe)

V Międzynarodowy Festiwal Harfowy Jazz, dress & stress (źródło: mat. prasowe)

Harfa znana była już pięć tysięcy lat temu. Do orkiestry wprowadzali ją Claudio Monteverdi, Georg F. Händel i Christoph W. Gluck. Nie ma silnego dźwięku, ale w orkiestrze słyszalna jest doskonale. Przydaje jej swoistego smaku, głębi i kolorytu. Z tych względów harfa może być również instrumentem solowym klasycznego koncertu. Orkiestrze przeciwstawiona została po raz pierwszy przez Claudia Monteverdiego w jego Orfeuszu. Sporo kompozycji na harfę i orkiestrę powstało również w XX wieku. Obok koncertów o budowie klasycznej czy na dwa instrumenty solowe, także utwory odbiegające od schematu. Sporą ich różnorodność odnajdziemy także w muzyce polskiej.

Najbliższy koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Włocha rozmiłowanego w muzyce Polaków, Massimiliana Caldiego, został przygotowany na katowicki V Międzynarodowy Festiwal Harfowy Jazz, dress & stress. Partie solowe w dziełach Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Andrzeja Panufnika i Aleksandera Tansmana wykonają: harfistki Anna Sikorzak-Olek, Agnieszka Kaczmarek-Bialic, Aneta Janiszewska i Joanna Kozielska, flecistka Jolanta Żochowska i wiolonczelista Adam Krzeszowiec.

Andrzej Panufnik i Aleksander Tansman wyemigrowali z Polski. Ich dzieł długo nie wykonywało się w kraju. Podczas koncertu na Międzynarodowym Festiwalu Harfowym m.in. światowe prawykonanie mieć będzie Musique pour harpe & Ordes Aleksandra Tansmana.

V Międzynarodowy Festiwal Harfowy Jazz, dress & stress,

Śląska Orkiestra Kameralna

Program:

Krzysztof Meyer – Concerto da camera na harfę, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Piotr Moss – Rémanences – koncert na harfę celtycką i orkiestrę
Andrzej Panufnik – Sinfonia concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową
Aleksander Tansman – Musique pour harpe & cordes (prawykonanie światowe)

16 maja 2013 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3
Katowice

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Filharmonia Śląska m. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach