Wygraj książkę Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku – rozstrzygnięcie

Nakładem Wydawnictwa Korporacji Ha!art ukazała się książka Jaya Davida Boltera Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku. Książka traktuje o tym wszystkim, co zapowiada jej podtytuł: o przemianach druku, książce, literaturze, nowych mediach i ich kulturowych zastosowaniach. Przede wszystkim jednak zajmuje się ona naszą kulturą, w której materialnym nośnikiem myśli była do niedawna jeszcze drukowana książka; kulturą, w której zmiana medium z drukowanego na elektroniczne pociąga za sobą zmianę cywilizacyjną.

Mamy dla Państwa egzemplarz książki. Wygra ósmy czytelnik, który wymieni tytuły trzech innych książek J. D. Boltera z dziedziny nowych mediów.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Przestrzeń pisma.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/]

Rozstrzygnięcie: książkę otrzymuje Dominik Rudasz. Gratulujemy!

Jay David Bolter „Przestrzeń pisma” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jay David Bolter „Przestrzeń pisma” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czytając rozpoznania Boltera z roku 1991, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że Amerykanin posiadł dar przewidywania przyszłości. Gdy pisze na przykład: Niektóre komputery już osiągnęły rozmiar i wagę notatników i nietrudno sobie wyobrazić ekran, który jest tak czytelny jak zadrukowana kartka, dzisiejszemu czytelnikowi pozostaje tylko zakrzyknąć w duchu: Prorok jaki czy co?! Takich zdumień lektura ta dostarcza nam obficie. Oczywiście, nie wszystkie przewidywania się sprawdziły, niektóre zjawiska sieci lat dziewięćdziesiątych odeszły w niepamięć – ale to przecież równie ciekawe: jak wyobrażano sobie rozwój Internetu już za czasów Yahoo!, ale jeszcze przed Google’em.

Bolter zatrzymuje dla nas pewien moment w historii nowych mediów, objaśnia czytelnikom rzeczy, które dla nas są dziś chlebem powszednim – czaty, strony domowe i fanowskie. Nie irytuje nas jednak wyjaśnianie oczywistego – wręcz przeciwnie, spojrzenie autora pozwala nam na krytyczną refleksję nad tekstem elektronicznym z perspektywy człowieka, który pamięta jeszcze takie rozróżnienia, jak to na Internet i WWW. To podróż do korzeni, dla niektórych nostalgiczna, dla innych archeologiczna.

Aleksandra Małecka, tłumaczka

Jay David Bolter (1951) – profesor Georgia Institute of Technology, klasyk badań nad nowymi mediami, teoretyk hipertekstu, a także współtwórca (m.in. rayem z Michaelem Joyce’em) programu Storyspace – doskonałego pionierskiego narzędzia do tworzenia hipertekstów. Jest autorem klasycznych książek z dziedziny nowych mediów.

Jay David Bolter Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku
Korporacja Ha!art

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Korporacja Ha!art