Sztuka Letnie osy… Iwana Wyrypajewa – zdobądź bilety! – rozstrzygnięcie

8 i 9 kwietnia o godz. 20.00 Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na sztukę Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa w reżyserii Wojciecha Urbańskiego.

Mamy dla Państwa po jednym podwójnym zaproszeniu na każdy dzień. Wygrają pierwsze dwie osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jaki tytuł nosi sztuka teatralna, którą zadebiutował Iwan Wyrypajew?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz wybraną datą spektaklu czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Letnie osy.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Arkadiusz Kleniewski i Karolina Wasik. Gratulujemy!

Iwan Wyrypajew, „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” (źródło: materiały prasowe)

Iwan Wyrypajew, „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie trojga bliskich sobie ludzi. Rozmowa zaczyna się grą towarzyską i prowadzi do walki, w której stopniowo bohaterowie zrzucają maski. Ścierają się poglądy na życie, wracają wspomnienia z dzieciństwa, pojawiają się tematy samotności, przemijania i relacji damsko-męskich.

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie to sztuka przewrotna. Wyrypajew bawi się konwencjami komedii salonowej, nawiązuje do wielkiej literatury rosyjskiej i teatru absurdu.

Witold Dębicki gra kogoś, kto na przekór chce uporządkować fakty. Sytuuje się mocno w racjonalizmie Roberta, ale ujawnia również, że potrzebuje pomocy od niezależnej instancji. Od nas, widzów? Możliwe, bo boska obecność to tutaj kolejna zagwozdka, która tylko wszystkich denerwuje, w sumie dla całej trójki lepiej, jeśli Go nie ma. Kiedy Robert wysyła Donalda do psychiatry, widać, że sam chce być ofiarą, która pyta, co jeszcze może zrobić. Miota się i pyta, problem w tym, że my wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Dębicki gra to na przecięciu pewności siebie i podskórnej groteski, tak ważnej dla Wyrypajewa. Trudne do zrobienia, ale się udaje. Tak samo jak Zdzisławowi Wardejnowi, który traktuje “Osy” jak komedię, przy okazji nic nie tracąc, bo Donald ma z całej trójki największą wiedzę i zero złudzeń co do ludzkiej kondycji. Wardejn bierze zatem sytuację w gruby nawias. Choć również z dawką przegranej, fenomenalnie sugerowanej ponad tekstem. Katarzyna Herman jako Sara także tworzy najlepszą rolę od lat, z tym że mam wrażenie, iż za bardzo ustawia się w defensywie zarówno do Roberta, jak i Donalda, lecz to może wynik nierównych proporcji ze strony autora.

wSieci

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Teatr Dramatyczny w Warszawie