Spektakl na podstawie opowiadań Hanny Krall w Teatrze Żydowskim – wygraj zaproszenia!

W dniach 4–6 marca w Teatrze Żydowskim w Warszawie wystawiany będzie spektakl …coś jeszcze musiało być na podstawie opowiadań Hanny Krall w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na niedzielę 6 marca (godz. 18.00). Wygrają dziesiąta i siedemnasta osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jak brzmi tytuł filmu nakręconego na podstawie opowiadania Hanny Krall Ta z Hamburga?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy podać: Krall.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozwiązanie: bilety otrzymują Ewa Wojda i Martyna Modzelewska. Gratulujemy!

„…coś jeszcze musiało być” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„…coś jeszcze musiało być” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Izabella Cywińska od dawna przymierzała się, by przenieść na scenę opowiadania Hanny Krall. Raz tylko zaadaptowała jej teksty, realizując Drugą matkę dla Teatru TV. Obok Myśliwskiego Krall należy do najwyżej cenionych przez Cywińską autorów współczesnych. O jej ascetycznych reportażach – materii najtrudniejszej do przeniesienia na scenę – w których tak mało słów nasyconych tajemnicą i metafizyką, ktoś powiedział: „aneks do Biblii”. Cywińska znalazła oryginalny sposób – napisała piękną, zawieszoną na pytaniach adaptację. Pisząc scenariusz Coś jeszcze musiało być… (teksty z książek HipnozaTam już nie ma żadnej rzeki i Dowody na istnienie), odsłoniła maszynerię teatru, by miejscem akcji uczynić pustą scenę. Spór o prawo do sądzenia winy w czasie „próby” prowadzą tam reżyserka, aktorzy i postacie z reportaży Krall. Jest wśród nich jedna z jej najważniejszych bohaterek, Apolonia Machczyńska, którą los skazał na dokonanie dramatycznego wyboru pomiędzy własnym życiem a życiem swojego ojca i dzieci.

W połowie spektaklu pojawia się też Cadyk z Kocka. Przychodzi na „próbę” nieproszony, prosto z XIX wieku. Przychodzi, bo go przywołała „pieśń czasu”, wyśpiewana z głębi zegara. Jest także tłum gości nawiedzających mieszkanie sąsiadów z ulicy Andersa. „To nie są duchy, tylko ludzie, którzy tam kiedyś mieszkali”. Zginęli w getcie. Teraz wracają do siebie, do własnego domu. Jest czarniutka dziewczynka, znana także z wielu innych książek Krall. „W niej są wszystkie dzieci wojny”. Dzięki jej losom przywołany jest najważniejszy w tym spektaklu temat: winy niezarzucalnej – „Nie można jej zarzucić, nie można za nią ukarać, w sobie ją się nosi, czasami przez całe życie”.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Teatr Żydowski w Warszawie