Wygraj bilety na sztukę Györgya Spiró w Warszawie! – rozstrzygnięcie

Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. Szalbierz podejmuje wątek powieści Iksowie, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Oskarżonemu o szarganie świętości Spiró zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Mamy dla Państwa trzy podwójne bilety na najbliższy pokaz spektaklu 3 lutego. Wygrają siódma, szesnasta i dwudziesta osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jak brzmi tytuł powieści autorstwa Györgya Spiró, która jest poświęcona polskiemu romantyzmowi?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Szalbierz.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Aneta Stawińska, Michał Mielnik i Krzysztof Połaski. Gratulujemy!

György Spiró, „Szalbierz”, reż. Gábor Máté, Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

György Spiró, „Szalbierz”, reż. Gábor Máté, Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja Szalbierza rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę Świętoszka ma zagrać gościnnie legenda – Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią – intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Teatr Dramatyczny w Warszawie