Wygraj album o sztuce plastycznej Güntera Grassa! – rozstrzygnięcie

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu do 17 września prezentuje wystawę Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze, przygotowaną w 90. rocznicę urodzin artysty. 5 września w przestrzeni wystawy będzie miało miejsce czytanie fragmentów prozy Grassa w wykonaniu aktora Macieja Tomaszewskiego.

Z tej okazji mamy dla Państwa jeden wyjątkowy egzemplarz albumu poświęconego sztuce Güntera Grassa. Wygra piąta osoba, która poprawnie odpowie na pytanie: Jaki tytuł nosi powieść Güntera Grassa poświęcona niemieckiej Grupie 47?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Kolekcja gdańska.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: album otrzymuje Jacek Malowaniec. Gratulujemy!

Album „Günter Grass – kolekcja” (źródło: materiały prasowe)

Album „Günter Grass – kolekcja” (źródło: materiały prasowe)

Jako autor Trylogii gdańskiej Günter Grass zyskał światową sławę w dziedzinie literatury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że laureat literackiej Nagrody Nobla otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne.

Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Güntera Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem i nie są to jedynie ilustracje sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor i pojęć, które Grass opisywał szczegółowo za pomocą literatury.

Wystawę Kolekcja gdańska w drodze pokazywano m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, zaś po prezentacji we Wrocławiu zostanie przeniesiona do Domu Norymberskiego w Krakowie, gdzie będzie częścią programu Festiwalu Conrada (od 24 października do 17 grudnia).

Więcej informacji o wystawie w serwisie news.o.pl

Album „Günter Grass – kolekcja” (źródło: materiały prasowe)

Album „Günter Grass – kolekcja” (źródło: materiały prasowe)

5 września o godz. 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza Maciej Tomaszewski przeczyta fragmenty z Blaszanego BębenkaPsich LatSzczurzycy i Turbota. Same najsmaczniejsze kąski, wybrane przez specjalistów albo przez samego pisarza do publicznych wystąpień. Pasują do siebie tym bardziej, że w pisarskim mikrokosmosie noblisty bohaterowie jednej powieści goszczą w innej, a wątki splatają się ze sobą. Baśniowe stworzenia królują też na grafikach prezentowanych w galerii. Będzie można usłyszeć opowieści o obronie Poczty Polskiej, o aż nazbyt udanym połowie węgorzy, brawurowej ucieczce ulubionego psa führera, o turbocie, który nauczył mężczyzn, jak być mężczyznami. U Grassa trudno niekiedy odróżnić historię od baśni. Chociaż baśnie zwykle kończą się dobrze, a historia niekoniecznie.

Więcej informacji o spotkaniu na profilu FB Muzeum Pana Tadeusza

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Muzeum pana Tadeusza we Wrocławiu