Wygraj album Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

15 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie zostanie otwarta kolejna odsłona wystawy Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym. Wystawie towarzyszy wyjątkowy album, w którym na ponad 340 stronach prezentowane są 424 plakaty z 37 krajów, przestawiające dorobek artystyczny Andrzeja Wajdy, ale także dorobek polskiej i światowej sztuki plakatu.

Mamy dla Państwa 4 egzemplarze albumu. Wygra pierwszy, trzeci, szósty i dziewiąty czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: W jakich miastach była wcześniej pokazywana wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Filmy Andrzeja Wajdy. Albumy będą do odebrania w redakcji portalu O.pl (w Krakowie).

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane od użytkowników, którzy uprzednio polubią profil O.pl na Facebooku.
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: albumy otrzymują Joanna Musiałowska, Magdalena Pamuła, Karol Ogiński i Agnieszka Dyna. Gratulujemy!

Baner wystawy „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Baner wystawy „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często.

Muzeum Kinematografii w Łodzi, właściciel kolekcji plakatów i realizator wystawy, od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który ciągle rośnie i zapewne nigdy nie zostanie zamknięty. Dotąd udało się zgromadzić kolekcję plakatów filmowych liczącą blisko 430 obiektów.

O niezwykłości zbioru, poza bezdyskusyjną jakością artystyczną polskich prac, najlepiej może świadczyć fakt obecności w nim dzieł pochodzących z niemal 36 krajów, wśród których wiele to egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach a także te pochodzące z odległej przeszłości z egzotycznych czasami dla nas obszarów.

Prezentacja plakatów to najprostszy, najbardziej widomy dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
Od 16 października 2014 r. do 18 stycznia 2015 r.
Wernisaż: 15 października 2014 r.
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Warszawa

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Muzeum Kinematografii w Łodzi