Festiwal SIMCHA – rozstrzygnięcie konkursu

12 maja 2012 roku w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu rozpocznie się XIV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na koncerty:

  • Klezmerska Hawdala: Quartet Klezmer Trio & Sławek Dudar Projekt (12 maja o godz. 21.33)
  • Beata Czernecka (14 maja o godz. 20.00)
  • Israel Rand & Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyr. Stanisława Rybarczyka (15 maja o godz. 20.00)
  • Frank London & Hasidic New Wave (16 maja o godz. 20.00)
  • KlezmaFour (17 maja o godz. 20.00)

Aby wygrać podwójne zaproszenie:

Wymień trzy pozamuzyczne wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu należy przesłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule należy napisać SIMCHA oraz podać nazwę wykonawcy, w którego koncercie chcą Państwo uczestniczyć.

Podwójne zaproszenia na koncerty otrzymują:

  • Joanna Grzanka – Klezmerska Hawdala: Quartet Klezmer Trio & Sławek Dudar Projekt
  • Irmina Korda – Beata Czernecka
  • Ewa Giebuta – Israel Rand & Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyr. Stanisława Rybarczyka
  • Katarzyna Smoter – Frank London & Hasidic New Wave
  • Anna Zygma – KlezmaFour

Serdecznie gratulujemy!

Plakat XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (źródło: materiały prasowe)

Plakat XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (źródło: materiały prasowe)

Co roku w maju Fundacja PRO ARTE prezentuje bogactwo żydowskiej muzyki. Podczas tegorocznych koncertów wystąpią między innymi nowojorski jazzman i geniusz trąbki Frank London, jeden z pięciu największych kantorów na świecie: Israel Rand, a także polscy artyści: Quartet Klezmer Trio, Sławek Dudar Projekt, Klezmafour i gwiazda Piwnicy pod Baranami – Beata Czernecka.

Podczas otwarcia Festiwalu w sobotę 12. maja głos Magdy Brudzińskiej, przy akompaniamencie altówki, akordeonu i kontrabasu, poprowadzi słuchaczy w dźwiękową podróż po dawnej żydowskiej Galicji. Dopełnieniem tego uroczystego wieczoru będzie występ wrocławskiego saksofonisty Sławka Dudara.

W poniedziałek 14. maja dzięki obecności Beaty Czerneckiej, gwiazdy Piwnicy pod Baranami, we wrocławskiej synagodze zagości atmosfera krakowskiego Kazimierza. Osobowość aktorki oraz głęboka barwa głosu odnajdują spełnienie w autorskim recitalu Zol Zajn.

Kantor Israel Rand występuje w największych operach i salach koncertowych na świecie. We wtorek 15. maja wystąpi w towarzystwie Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Najważniejszy koncert w tym roku należy do Franka Londona i Hasidic New Wave. Nowojorski trębacz, kompozytor i ważny twórców muzyki klezmerskiej szerszej publiczności znany jest głównie ze współpracy z The Klezmatics, zawita do stolicy Dolnego Śląska z projektem łączącym muzykę żydowską z jazzem i funkiem. Wystąpi 16. maja.

Na zakończenie Festiwalu w czwartek 17. maja: bałkańskie rytmy w połączeniu z punk rockową energią w wykonaniu grupy Klezmafour, czerpiącej inspiracje z klezmerskiej tradycji.

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
12-18 maja
Wrocław
Organizator: Fundacja PRO ARTE 2002