Wygraj bilety na warszawskie seanse festiwalu Oko na Bałkany!

Cykl Festiwali Filmowych pod nazwą: Oko na Bałkany ma na celu umożliwienie polskiej publiczności kinowej zapoznanie się z kinematografią krajów, które geograficznie tworzą region zwany Bałkanami. Pierwszy Festiwal miał miejsce w styczniu 2013 r. Drugi odbędzie się w styczniu 2014 r., a w programie znajdą się filmy chorwackie: pełnometrażowe filmy fabularne (7), dokumenty (5) oraz kilka tytułów reprezentujących Zagrzebską Szkołę Animacji. Impreza będzie miała zasięg ogólnopolski.

Mamy dla Państwa 6 podwójnych zaproszeń na dwa seanse w warszawskim Kinie Luna (po 3 na każdy): Koko i duchy, reż. Daniel Kusan (25 stycznia, godz. 14.30) oraz Nocne statki, reż. Igor Mirković (25 stycznia, gdz. 21.00). Wygra pierwsza szóstka czytelników, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie: Kinematografii jakiego kraju poświęcona była pierwsza edycja festiwalu Oko na Bałkany, która odbyła się w styczniu 2013 r.?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz wybranym seansem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Oko na Bałkany.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Justyna Sosnowska, Magdalena Sternik (Nocne statki) oraz Anna Stefańska, Elżbieta Janiak, Karolina Miszczak (Koko i duchy). Gratulujemy!

„Koko i duchy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koko i duchy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seanse konkursowe:

  • 25 stycznia, godz. 14.30 – Koko i duchy (Koko i duhovi), reż. Daniel Kušan. Koko i duchy to film z gatunku kina familijnego. Bohaterem filmu jest dwunastoletni Koko – również bohater cyklu chorwackich powieści pod tym samym tytułem, adresowanych do starszej młodzieży oraz dorosłych. Koko jest nie tylko odważny, ale również bystry – dzięki tym cechom rozwiązał niejedną zagadkę. Koko właśnie przeniósł się z rodzinami ze wsi do dużego miasta. Razem z nowymi przyjaciółmi oraz sąsiadami próbuje rozwikłać zagadkę, jaką kryło życie staruszka, który zajmował wcześniej lokal zamieszkany obecnie przez rodzinę Koko. Bo jego życie musiało kryć tajemnicę, skoro… zaczął wracać po śmierci jako duch. Dlaczego? Po co?
  • 25 stycznia, godz. 21.00 – Nocne statki (Noćni brodovi), reż. Igor Mirković, 2012, 101 min., seans z niespodzianką

Kinematografia chorwacka to kinematografia młoda, lecz niezwykle różnorodna. Chorwaci przyglądają się sobie, swojej historii i światu – a zwłaszcza swojemu w nim miejscu. Większość filmowych produkcji koncentruje się na bieżących problemach zwykłych ludzi. Znaczącą rolę odgrywają odniesienia do sytuacji gospodarczej i społecznej. Powstają też filmy lekkie, komercyjne – popularność takich tytułów, jak Sonia i byk (Vlatka Vorkapić, 2012, największy box office w historii chorwackiego kina) świadczy o tym, jak bardzo Chorwaci potrzebują oddechu i odpoczynku od problemów związanych zarówno z teraźniejszością, jak przeszłością.

Festiwal Filmowy Oko na Bałkany
23-27 stycznia 2014 r., Kino Luna w Warszawie
Luty 2014 r., Kino Kika w Krakowie i Kino Światowid w Katowicach
Marzec 2014 r., Kino Muza w Poznaniu, Kino Wytwórnia w Łodzi, Kino Forum w Białymstoku, Centrum Kultury w Lublinie

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Fundacja Cinemania