Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele – wygraj książkę! – rozstrzygnięcie

6 lutego do księgarń trafiła książka Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele Evy Mozes Kor, która jako dziewczynka trafiła do obozu Auschwitz i była poddawana eksperymentom medycznym.

Mamy dla Państwa pięć egzemplarzy książki. Wygra pierwszy, piąty, dziewiąty, piętnasty i siedemnasty czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: Do jakiego kraju wyemigrował po wojnie dr Josef Mengele?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Przetrwałam.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Paweł Swat, Jadwiga Jarząbek, Anna Fochtman, Paulina Kujawa i Joanna Cebo. Gratulujemy!

Eva Mozes Kor „Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Eva Mozes Kor „Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Eva Mozes Kor trafiła do Auschwitz w wieku zaledwie dziesięciu lat. Podczas gdy jej rodzice i dwie starsze siostry zostały zamordowane w komorach gazowych, Eva i jej bliźniaczka Miriam dołączyły do grupy dzieci przeznaczonych do badań medycznych dr. Josefa Mengele. Poddawane sadystycznym eksperymentom dzieci musiały każdego dnia walczyć o życie i wspierać się nawzajem.

Eva Mozes Kor (ur. w 1934 r. w Rumunii) – w 1944 r. wraz z rodziną trafiła do Auschwitz i została poddana eksperymentom medycznym doktora Megnele. Eva i jej siostra Miriam przeżyły i po wojnie powróciły do Rumunii. W 1950 r. wyemigrowały do Izraela. W 1960 Eva wyszła za mąż za Amerykanina i wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych. W 1984 r. wspólnie z siostrą odnalazła niektóre żyjące ofiary eksperymentów doktora Mengele i założyła organizację CANDLES (Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors). Pierwsze spotkanie organizacji, liczącej wówczas 6 osób, odbyło się w Auschwitz 27 stycznia 1985 r., w 40. rocznicę wyzwolenia obozu. W ciągu kliku następnych lat odnaleziono 122 osoby, które przeżyły eksperymenty doktora Mengele. W 1995 r. podczas kolejnego spotkania w Auschwitz Eva Kor wygłosiła mowę, w której – jedynie we własnym imieniu – przebaczała nazistom i doktorowi Mengele. Miriam zmarła w 1993 r.

Eva poświęca się działalności edukacyjnej w ramach CANDLES Musem of Holocaust (Terre Saute, Indiana) – wygłasza prelekcje dotyczące Holocaustu, Auschwitz oraz swoich przeżyć.

Lisa Rojany Buccieri – autorka ponad stu książek dla dzieci i młodzieży. Redaktorka pracujący dla największych amerykańskich wydawnictw.

Eva Mozes Kor, Lisa Rojany Buccieri Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele
Premiera: 6 lutego 2014 roku
Prószyński i S-ka

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Prószyński i S-ka