Wygraj bilety na warszawskie pokazy filmu Dziewczynka w trampkach – rozstrzygnięcie

7 czerwca na ekrany kin wejdzie debiut fabularny saudyjskiej reżyserki Haify al-Mansour pt. Dziewczynka w trampkach. Dla czytelników O.pl mamy podwójne zaproszenia do warszawskich kin na seanse 10 i 11 maja.

Pokazy konkursowe:

  • Pokaz I – Kino Kultura, Warszawa 10.06 (poniedziałek) – godzina 15.15
  • Pokaz II – Kino Praha, Warszawa 10.06 (poniedziałek) – godzina 18.25
  • Pokaz III – Kino Praha, Warszawa 11.06 (wtorek) – godzina 18.25

Aby wygrać bilety wystarczy wymienić tytuł innego filmu podejmującego temat kobiet w kulturze Islamu.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Dziewczynka w trampkach. W treści maila proszę wpisać preferowany pokaz (można wpisać więcej niż 1).

ROZSTRZYGNIĘCIE:

Bilety na seanse otrzymują Magdalena Migas i Szymon Mamczur.

Gratulujemy!

 „Dziewczynka w trampkach”, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dziewczynka w trampkach”, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

Dziewczynka w trampkach (Wadjda) to fabularny debiut Saudyjki Haify al-Mansour, pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej, w dodatku po raz pierwszy w całości nakręcony na terenie Królestwa. W kraju, w którym przez lata nie istniało ani jedno kino, a oglądanie filmów uważane było za sprzeczne z Islamem, reżyserce udało się zrealizować ciepły, pogodny film, niosący jednocześnie przekaz o wielkiej wewnętrznej sile. W kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, dziewczynka w trampkach walczy o swoje marzenia.

Film odniósł już międzynarodowy sukces. Swoją światową premierę miał na MFF w Wenecji 2012 i od tamtej pory krąży po międzynarodowych festiwalach, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Dystrybuowany już m.in. we Włoszech, Francji, Belgii oraz Szwecji, niedługo trafi do kin również w Wielkiej Brytanii, Holandi oraz Niemczech. W przyszłym roku film będzie Saudyjskim kandydatem do Oscara, a zważywszy na to, że w Stanach Zjednoczonych dystrybucją zajmuje się Sony Entertainment – już teraz mówi się, że będzie miał duże szanse na nominację.

W Polsce film został premierowo zaprezentowany podczas 8. edycji Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności, a każdy jego pokaz kończył się burzą oklasków.

Ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył słynny brytyjski kompozytor Max Richter, znany ze współpracy m.in. z Tildą Swinton, Robertem Wyattem oraz The Royal Ballet. Jest on autorem licznych soundtracków, w tym do Walca z Bashirem Ariego Follmana oraz Wyspy Tajemnic Martina Scorsese.

Dziewczynka w trampkach (Wadjda)
Reż. Haifaa Al Mansour
Arabia Saudyjska, Niemcy 2012, 97’
Dystrybucja: AP Mañana
W kinach od 7 czerwca 2013 roku

Pokazy konkursowe:

  • Kino Kultura, Warszawa 10.06 (poniedziałek) – godzina 15.15
  • Kino Praha, Warszawa 10.06 (poniedziałek) – godzina 18.25
  • Kino Praha, Warszawa 11.06 (wtorek) – godzina 18.25

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: AP Mañana