Muzyka na jesień od Firmy Fonograficznej DUX – zdobądź płyty! – rozstrzygnięcie

W październiku w Firmie Fonograficznej DUX ukazało się 5 nowych płyt. Są wśród nich włoskie pieśni o miłości, prezentacja twórczości francuskich neoklasyków początku XX wieku, utwory inspirowane tekstami poetyckimi, opera z gatunku psychologicznego horroru oraz muzyka religijna.

Mamy dla Państwa po jednym egzemplarzu każdej płyty. Wygrają czwarta (płyta nr 1), ósma (płyta nr 2), dwunasta (płyta nr 3), szesnasta (płyta nr 4) i dwudziesta (płyta nr 5) osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: W którym roku powstała Firma Fonograficzna DUX?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: DUX – październik.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: płyty otrzymują Michał Mielnik, Wojciech Szyputa, Kamila Popiel, Barbara Niska i Joanna Cebo. Gratulujemy!

Benjamin Britten, „The Turn of the Screw” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Benjamin Britten, „The Turn of the Screw” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

1. Parlami d’amore… Le piu belle canzone italiane

Tadeusz Szlenkier jest tenorem lirycznym, znanym i podziwianym za występy w salach koncertowych i na scenach operowych w Polsce i za granicą. Swoją pierwszą solową płytę postanowił poświęcić w całości pieśni włoskiej. Obok klasycznych kompozycji, które weszły na stałe do repertuaru tenorowego, usłyszymy tu utwory mniej znane, tradycyjne neapolitańskie pieśni, a nawet kinowe szlagiery. Tematem przewodnim, instynktownie kojarzonym z Italią i śródziemnomorską uczuciowością, jest miłość, jej liczne odcienie i związane z nią perypetie. Ciepły, mocny i prawdziwie liryczny głos Tadeusza Szlenkiera wydaje się wprost stworzony dla takiego repertuaru.

2. Gruppo di Tempera: Poulenc, Ibert, Milhaud, Françaix

Zespół Gruppo di Tempera powstał wiosną 2007 roku z inicjatywy uznanych muzyków od lat współpracujących ze sobą w rozmaitych formacjach kameralnych i orkiestrowych. Jego podstawowy skład to kwintet dęty, a przybliżenie publiczności niezwykle bogatego, lecz mało znanego repertuaru kameralnego przeznaczonego dla takiej grupy instrumentalistów jest główną ideą artystyczną zespołu. Tym razem muzycy z Gruppo di Tempera prezentują twórczość francuskich neoklasyków początku XX w. Słuchaczom z pewnością przypadną do gustu kompozycje, które nawiązując jednocześnie do klasycznych form i muzyki popularnej, stanowią kwintesencję francuskiego stylu: racjonalności, dowcipu, ekstrawagancji i wytworności.

3. Dariusz Przybylski, Songs and Piano Works

Nowa płyta kompozytorska Dariusza Przybylskiego zawiera pięć odrębnych dzieł, które młody twórca napisał w latach 2004–2013. Motywem przewodnim programu nagrania jest poezja, która przesyca jego poszczególne ogniwa i tam, gdzie tekst literacki jest bezpośrednio obecny, i tu, gdzie występuje w formie odniesień. Mamy przed sobą pieśni, utwory programowe inspirowane tekstami poetyckimi oraz fortepianowy Klavierstück o tajemniczym tytule Pi. Muzyka Przybylskiego, liryczna w nastroju i kontemplacyjna w charakterze, nawiązuje do wielkich mistrzów romantyzmu, nie przestając być przy tym prawdziwie nowoczesna. Na tym zapewne polega fenomen stylu Przybylskiego, którym zachwycą się z pewnością nawet najbardziej wytrawni melomani.

4. Benjamin Britten, The Turn of the Screw

Tytuł opery Benjamina Brittena The turn of the Screw (Obrót śruby) nie zapowiada zrazu fabuły godnej psychologicznego horroru. Właśnie taki jest jednak charakter libretta opowiadającego historię guwernantki przybywającej do wiejskiej posiadłości w Bly, by podjąć się wychowania dwójki sierot. Młoda kobieta szybko odkrywa, że dom jest nawiedzony, a pod pełną wdzięku powierzchownością podopiecznych kryje się ponura tajemnica. Znakomicie wykorzystane środki muzyczne sprawiają, że słuchacz ze sceny na scenę pogrąża się coraz głębiej w atmosferze niepewności i strachu. Polski odbiorca może zapoznać się z tą niezwykłą operą dzięki niniejszemu nagraniu z jej premiery w Filharmonii Narodowej.

5. Paweł Łukaszewski, Symphony of Providence

Paweł Łukaszewski specjalizuje się w muzyce religijnej i taki właśnie charakter mają dzieła prezentowane na niniejszej płycie DVD. Płytę otwierają triumfalne dźwięki Symfonii o Opatrzności. W utworze będącym pochwałą Bożych rządów nad światem i wyrazem nadziei na przyszłe zbawienie kompozytor wykorzystał fragmenty tekstów biblijnych i liturgicznych oraz oficjalne dokumenty kościelne. Znakomitym dopełnieniem tej monumentalnej kompozycji są opracowania żałobnych pieśni kurpiowskich, które pięknym, tradycyjnym językiem muzycznym wyrażają głęboką ludową pobożność.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Firma Fonograficzna DUX