Do wygrania zaproszenie na koncert projektu Maciej Fortuna Quartet

W kwietniu ruszy trasa koncertowa projektu Maciej Fortuna Quartet promująca płytę Lost Keys, która dostała nominację do Fryderyka 2011 w kategorii Jazz/Debiut Fonograficzny Roku. A już 6 marca 2011 roku w Sanoku będzie można  posłuchać zespołu na żywo.

Wśród osób, które do piątku napiszą na adres: konkurs@o.pl rozlosujemy dwa podwójne zaproszenia na koncert! Prosimy o podanie w temacie maila hasła: Lost Keys.

Okładka Lost Keys

Okładka Lost Keys

Płyta Lost Keys, mimo iż nagrana pod nazwiskiem lidera, jest indywidualną wypowiedzią każdego z muzyków i równocześnie pewien manifest kwartetu jako całości. Została ona nagrana w bardzo specyficzny sposób. Niemal wszystkie kompozycje na niej zamieszczone – z jednym małym wyjątkiem jaką jest Threedom Przemysława Raminiaka – są utworami, które powstały na bieżąco, w trakcie sesji nagraniowej i mają czterech autorów. Dzięki temu żaden muzyk nie dominuje tu nad resztą, nie ma tu też miejsca na realizację z góry założonej wizji lidera, co często się zdarza w składach sygnowanym nazwiskiem założyciela.

Nagrywanie kompozycji, powstających na bieżąco, podczas nagrania bez żadnych wcześniejszych ustaleń czy omówień to kolejny krok zespołu w stronę poważnego eksperymentu z free jazzem i zaawansowaną improwizacją. W tym jednak przypadku muzycy nie robią tego na zasadzie negacji tego, co jazz dał im dotychczas, wręcz przeciwnie – zachowują tu ogromną dyscyplinę i światowy poziom wykonawstwa, czego brakuje czasem zespołom określającym się jako free-jazzowe i eksperymentalne.

Zabieg z improwizowanym nagrywaniem płyty był ryzykowny, ale przyniósł rezultaty – słuchając Lost Keys ma się wrażenie zupełnie odmienne od tego, czego oczekiwałoby się od muzyki granej ad hoc. Oprócz ogromnego ładunku energii, która wytworzyła się przy pracy na żywym organizmie, muzyka ta jest paradoksalnie niesłychanie spójna artystycznie i emocjonalnie. Wrażenie całkowitego opanowania materii i przemyślanej syntezy wzmagają też grafika i tytuły kompozycji, które stanowią integralną część historii w jaką ta muzyka się układa, choć nic nie narzucają – pozostawiają element interpretacji po stronie słuchacza. Może on dzięki temu kontynuować grę w skojarzenia i aktywnie kształtować opowieść, jaką niesie Lost Keys.