Wygraj publikację Dispossession! – rozstrzygnięcie

Strata domu, migracje, wywłaszczenie to główne tematy projektu artystycznego Dispossession realizowanego od niemal roku w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pierwszym i najważniejszym jego etapem była wystawa zrealizowana w zeszłym roku w ramach 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji. Drugim jest publikacja zawierająca nie tylko dokumentację ekspozycji, ale także obszerny moduł złożony z tekstów rozwijających poruszane na wystawie tematy.

Mamy dla Państwa trzy egzemplarze publikacji Dispossession. Wygrają ósma, dwunasta i siedemnasta osoba, które poprawnie podadzą imiona i nazwiska dwóch kuratorów wystawy Dispossession.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł wiadomości prosimy podać: Dispossession.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Agnieszka Franus, Mariusz Musiałowski i Anna Milanik. Gratulujemy!

„Dispossession” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Dispossession” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zaprezentowane dzieła i rozpostarte pomiędzy nimi wątki stają się w publikacji punktem wyjścia do pogłębionych analiz historycznych, socjologicznych i kulturowych. Kuratorzy wystawy do napisania esejów zaprosili znakomitych intelektualistów z Polski, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Autorami tekstów są: Oksana Zabużko, Andrzej Leder, Mykoła Riabczuk, Karl-Siegbert Rehberg, Andreas Philippopoulos-Mihalopoulos, Jan Sowa, Kristina Rapacki.

Zależało nam, by ta publikacja pogłębiała namysł nad podejmowanymi na wystawie tematami i pozwała na nie spojrzeć z wielu różnych stron, przekraczając zwyczajową artystyczno-kuratorską formułę katalogów. Dlatego zaprosiliśmy autorów i badaczy pracujących w różnorodnych dziedzinach: historia, socjologia, teoria kultury, filozofia, prawo, literatura czy historia sztuki. Jako że w wystawie biorą udział artyści z Niemiec, Polski i Ukrainy, zależało nam, by głos każdej ze stron był również ujęty w publikacji. Zwróciliśmy się także do dwojga autorów niezwiązanych bezpośrednio z tym regionem, lecz których doświadczenia i praca naukowa związane są z tematyką wystawy, by zaoferowali spojrzenie „z zewnątrz” przez pryzmat wspólnych europejskich wartości – opowiada o publikacji kuratorka wystawy.

Druga odsłona projektu oraz premiera książki Dispossession odbyła się 2 marca. Od tego dnia na stronie internetowej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 można pobrać bezpłatną wersję elektroniczną książki.

Więcej o wystawie Dispossession w Wenecji

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016