Broniewski w potrzasku uczuć – wygraj egemplarz – rozstrzygnięcie

9 października nakładem Wydawnictwa MG ukazała się książka Dariusza Pachockiego Broniewski w potrzasku uczuć.

Dla naszych czytelników mamy 3 egzemplarze książki. Wygra trzecia, szósta i dziewiąta osoba, która poprawnie odpowie na pytanie:

Wiersze Władysława Broniewskiego inspirują twórców muzyki popularnej. Wymień dwa tytuły piosenek z tekstami Broniewskiego oraz wskaż ich wykonawców.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Broniewski.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: egzemplarz książki Broniewski w potrzasku uczuć otrzymują: Maciej Pęksa, Krzysztof Lakwa i Ryszard Flakus.

Gratulujemy i życzymy miłej lektury!

Dariusz Pachocki „Broniewski w potrzasku uczuć” (źródło: materiały prasowe)

Dariusz Pachocki „Broniewski w potrzasku uczuć” (źródło: materiały prasowe)

Broniewski w potrzasku uczuć to historia romansu Władysława Broniewskiego i Ireny Helman. Zachowane listy kochanków opowiadają po latach własnymi słowami bohaterów o płomiennym uczuciu, ale także o ich codziennym życiu. Pożółkłe karty zdradzają nieznany dotąd bliżej fragment biografii poety. Zarówno Broniewski, jak i Irena Helman pisali emocjonalnie, wplatając w wyznania miłosne opisy wszystkiego, co ich wówczas dotykało, interesowało. Dostajemy relację z niemal każdego tygodnia.

Dla Czytelnika z pewnością okażą się ciekawe informacje dotyczące wyjazdu Broniewskiego do ZSRR czy też próby wyjaśnienia i usprawiedliwienia się przed kochanką ze swoich komunistycznych sympatii. Inne interesująco zarysowane wątki tej korespondencji to proza życia poety łączącego pracę twórczą z pogonią za zarobkiem, jego zawiłe relacje z żoną Janiną czy pokazana w nowym kontekście słabość pisarza do córki Anki.

Doktor Tomasz Makowski mówi o tej książce tak:

Jest to również rodzaj literatury z ograniczoną kreacją autorską. Odsłania najczulsze poruszenia duszy, jeszcze z ograniczoną ingerencją poetyckiej maniery. Listy te znakomicie i prawdziwie opisują żywe i intensywne uczucie.

Niezwykle interesująca jest fabuła tworząca tło dla tego romansu. Dość drobiazgowo opisany został pojedynek Broniewskiego z bratem Ireny Helman. Zdarzenie obfitowało w dramatyczne zwroty akcji, a pozostałością po pojedynku jest pęczek włosów Broniewskiego, który został odcięty szablą przez brata kochanki.

Autorem książki jest dr Dariusz Pachocki, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wcześniej opracował m.in. Edward Stachura, Listy do pisarzy; Edward Stachura, Listy do Danuty Pawłowskiej; J. Czechowicz, Dni chłopca. Autor książki Stachura totalny. Otrzymał wyróżnienie w kategorii Edytorstwo przyznane przez Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2012 za książkę: Bolesław Leśmian, Satyr i Nimfa. Bajka o złotym grzebyku.

Dariusz Pachocki Broniewski w potrzasku uczuć
Premiera: 9 października 2013 roku
Wydawnictwo MG