Wygraj publikacje Bunkra Sztuki w Krakowie! – rozstrzygnięcie

Mamy dla Państwa pakiet czterech publikacji, wydanych przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie: Proteusz i radykalna wyobrażeniowość Kristupasa Saboliusa, Roland Wirtz. immediatusWęże, sztylety i płatki róży. Polska ilustracja książkowa oraz Pracownia. Wojciech Gilewicz.

Wygra trzecia osoba, która poprawnie odpowie na pytanie: Przy okazji której wystawy w Bunkrze Sztuki została wydana książka Proteusz i radykalna wyobrażeniowość?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Bunkier Sztuki.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymuje Tomasz Życzkowski. Gratulujemy!

Publikacje Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały instytucji)

Publikacje Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały instytucji)

Proteusz i radykalna wyobrażeniowość

W pierwszej swojej tłumaczonej na język polski książce Kristupas Sabolius dokonuje refleksji nad sferą wyobrażeniowości jako siedliska bytów i impulsów aktywnie wkraczających w naszą rzeczywistość i ją modyfikujących. Odwołując się do takich pisarzy, jak Quentin Meillassoux, Jacques Derrida, Henri Bergson, Immanuel Kant, Pietro Montani, Gilles Deleuze, Jean Jacques Wunenburger czy Jacques Rancière, przy użyciu takich koncepcji, jak wirtualność, możliwość i montaż, Sabolius uznaje wyobraźnię za kluczową pod względem epistemologicznym, a nawet ontologicznym, wbrew panującym tradycjom.

Więcej o książce Proteusz i radykalna wyobrażeniowość w serwisie News.o.pl

Roland Wirtz. immediatus

Książka towarzyszyła wystawie dedykowanej artyście od wielu lat tworzącemu i żyjącemu w Berlinie, która odbyła się w 2015 roku. Ekspozycja skonstruowana została jako konceptualna i fotograficzna opowieść o prywatnych i historycznych miejscach uchwyconych w ostatnich chwilach ich trwania. Prowadzona przy użyciu kontemplacyjnych w nastroju dzieł, traktowała o sposobach funkcjonowania mitów na temat sytuacji przełomowych i granicznych.

Publikacja jest największym do tej pory zbiorem dokumentacji dzieł Rolanda Wirtza, artysty zainteresowanego filozofią medium sztuki, dotykającego zagadnień historii i pamięci. Autorzy czterech esejów interpretują jego twórczość z pozycji historii sztuki, fotografii jako konceptualnej metody kreacji oraz socjologii obrazu. Wydawnictwo zawiera ponadto kilkadziesiąt reprodukcji fotografii wykonanych w technologii bezpośredniego naświetlenia na Cibachrome oraz dokumentacje zadziwiających procesów badawczych i przygotowawczych w realizacji prac artysty.

Więcej o wystawie Roland Wirtz. immediatus w serwisie Wydarzenia.o.pl

Węże, sztylety i płatki róży. Polska ilustracja książkowa

To książka o ilustracjach z ilustracjami. Zamiar jej twórców najpełniej oddaje chyba słynne hasło Gustave’a Doré, by „zilustrować wszystko!”. Trzon książki stanowią dwustronicowe projekty wybranych artystów i reprodukcje prac klasyków. Towarzyszą im teksty badaczy, w których zadają oni pytania o XXI-wieczną ilustrację książkową i jej status pośród innych sztuk wizualnych. Publikacja powstała we współpracy ze specjalistami, pasjonatami, a przede wszystkim twórcami ilustracji, którzy opowiedzieli o zmaganiach z tekstem, tradycją i własnym stylem.

Więcej o wystawie Węże, sztylety i płatki róży w serwisie Wydarzenia.o.pl

Pracownia. Wojciech Gilewicz

Książka jest pokłosiem wieloletniej już współpracy Bunkra Sztuki z pochodzącym z Biłgoraja malarzem, fotografem, autorem instalacji, akcji performatywnych i filmów wideo. Fundacyjną dla niniejszej publikacji wystawą Wojciecha Gilewicza okazała się Pracownia, która odbyła się w Bunkrze Sztuki w 2012 roku. Pracownia, którą starano się w publikacji przybliżyć, nie jest już oświetlona blaskiem galeryjnych świateł. Jest to swoisty warsztat, w którym czas biegnie swoim własnym rytmem, a akcja rozgrywa się w dwóch równoległych przestrzeniach: ilustracyjnej i tekstowej.

Więcej o książce Pracownia. Wojciech Gilewicz w serwisie News.o.pl

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie