Bilety na 12. Festiwal Filmu Niemego – rozstrzygnięty

2 grudnia 2010 roku rozpoczyna się 12. Festiwal Filmu Niemego.  Tegoroczny Festiwal to kolejna odsłona cyklicznej imprezy, mającej na celu propagowanie kina niemego. Dla użytkowników O.pl mamy przygotowane podwójne zaproszenia na film otwarcia.

Dwie osoby, które jako pierwsze udzielą prawidłowej odpowiedzi na poniższe pytania, otrzymają podwójne zaproszenia na seans filmu Erotikon (2.12, godz. 20.00 Muzeum Manggha).

Jakie hasło przyświeca tegorocznej edycji Festiwalu Filmu Niemego?
Kto jest reżyserem filmu Erotikon?

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: konkurs@o.pl

Podwójne zaproszenia otrzymują: Natalia Kocielska, Ewa Kitlińska
Gratulujemy!

A Throw of Dice, reż. Franz Osten, 1929

A Throw of Dice, reż. Franz Osten, 1929

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy sięgną po filmy prezentujące mity rozmaitych obszarów kulturowych, przedstawią dokumentacje egzotycznych cywilizacji, wraz z widzami zagłębią się w opowieści, w których zderzają się różnorodne tradycje.

Zaprezentowane zostaną filmy z wątkami żydowskimi (Golem), arabskimi (Szejk), japońskimi (The Dragon Painter). W programie pojawią się obrazy życia eskimoskiego plemienia Inuitów (Nanuk z Północy) i rosyjskich Mongołów (Burza nad Azją). Pokazane zostanie także zderzenie kultur w filmach Piccadilly i Ostatni Mohikanin oraz w polskim obrazie Szlakiem hańby.

Festiwal otworzy projekcja znakomitego czeskiego filmu Erotikon. Kontrowersyjny jak na owe czasy obraz, oddaje erotyczny klimat w sposób nader subtelny i poetycki. Międzynarodowa obsada filmu stanowi natomiast niezwykły tygiel kulturowy – grają tu aktorzy z Czech, Słowenii, Norwegii oraz Włoch.

Projekcji Erotikonu towarzyszyć będzie występ czeskiego zespołu F O R M A. Ich muzykę, krytycy sytuują pomiędzy dziełami Amona Tobina i The Cinematic Orchestra. Film Piccadilly zostanie muzycznie zilustrowany przez znakomity polski zespół Contemporary Noise Sextet, który łączy energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej. Do projekcji Szejka zagra hiphopowy kolektyw Napszykłat, a do Trawy nu jazzowy projekt Stealpot. Klasycznemu Golemowi towarzyszyć będą elektroniczne eksperymenty Dawida Szczęsnego (połówka zespołu Niwea), a z propagandową Burzą nad Azją zmierzy się kwartet jazzowy: Zimpel/Kugel/Tokar/Kusiołek.

W podróż do Arktyki wraz z Nanukiem z Północy zabierze nas eklektyczna muzyka The Band Of Endless Noise, a do indyjskiego filmu Gra w kości (A Throw of Dice) zagra zespół Indialucia, łączący elementy muzyki indyjskiej i flamenco. Do polskiego filmu Szlakiem hańby muzykę wykona kompozytor muzyki filmowej Adrian Konarski wraz z perkusistą Sławomirem Bernym. Wśród muzyków nie zabraknie najlepszego klasycznego tapera w Polsce, mistrza z Krakowa, Lesława Lica, który akompaniować będzie do filmu Ostatni Mohikanin. Finałowa projekcja rozgrywającego się w Japonii filmu The Dragon Painter zostanie zilustrowana muzyką na dwa fortepiany niezwykłego duetu: Nils Frahm & Dustin O’Halloran.

12. Festiwal Filmu Niemego: Spotkanie Kultur

2 – 5 Grudnia 2010, Kraków

Kino pod Baranami, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha