Wygraj bilety na Piekarnię w Starym Teatrze – rozstrzygnięcie

7 listopada o godz. 19.15 na Scenie Kameralnej krakowskiego Starego Teatru można będzie obejrzeć spektakl Piekarnia Bertolda Brechta w reżyserii Wojtka Klemma.

Mamy dla Państwa podwójne zaproszenie na spektakl. Wygra pierwsza osoba, która wymieni nazwy 3 innych spektakli w reżyserii Wojtka Klemma wraz z nazwami teatrów, w których spektakle można oglądać. 

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule należy wpisać: Piekarnia.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Bilety otrzymuje Aleksandra Dzierżan. Gratulujemy!

***

Sztuka, powstała w latach 1929-1930, jest oskarżeniem mieszczaństwa o konformizm, utratę moralnych intuicji, etycznego kompasu, który pozwoliłby dostrzec jawne łamanie norm społecznych przez bogatych kosztem biednych. Jesteśmy świadkami, jak Pani Queck – wdowa z pięciorgiem dzieci – traci powoli prawa do egzystowania: mieszkanie, dobytek, godność, wreszcie… życie. A wszystko przy obojętnym akompaniamencie mieszczańskiej hipokryzji i jawnej pogardzie ze strony gigantów – właściciela kamienicy, handlarza drewnem, handlarza nieruchomościami. Nawet Armia Zbawienia – charytatywna instytucja religijna – okazuje się narzędziem finansowej manipulacji i pod pozorem zbawiennej opieki uczestniczy w doprowadzaniu wdowy do skrajnej nędzy, a potem śmierci. Jedynym, którego porusza sytuacja kobiety, jest Meyer – ubogi gazeciarz, który decyduje się zmobilizować grupę bezrobotnych do czynnego wystąpienia przeciw gigantom. Wówczas jednak do gry wkracza instytucja państwa policyjnego wspierająca potentatów w ich dążeniu do podtrzymania dominacji. Widz przeżywa moralny wstrząs refrenem kolejnych śmierci, dostrzegając w upodleniu Pani Queck i Meyera jawną niesprawiedliwość świata.

Co dzisiaj mówi ta prosta, chwilami zbyt nachalnie dydaktyczna, opowiastka? Jak odpowiada na pytanie o przyczyny klęski wdowy i romantycznego gazeciarza? Czy nie ukazuje ich również jako konformistów, których upadki pozwalają widzom na przeżycie wzruszenia i współczucia, moralnie rekompensującego nam brak jakiegokolwiek działania na rzecz zmiany systemu politycznego, ekonomicznego, wystąpienia przeciw masowej kulturze uciechy, która organizuje nasze zbiorowe życie, mieszczańską wyobraźnię?

Bertold Brecht, Piekarnia, reż. Wojtek Klemm
7 listopada, godz. 19.15
Stary Teatr w Krakowie
Scena Kameralna

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator konkursu: Stary Teatr w Krakowie