Bal maskowy w Krakowie na żywo z Metropolitan Opera – rozstrzygnięcie konkursu

9 grudnia o godz. 18.45 krakowskie Kino Kijów.Centrum zaprasza na transmisję opery Giuseppe Verdiego Bal maskowy na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenie na transmisje. Bilety otrzyma trzecia osoba, która poprawnie odpowie na pytanie:

Kto jest autorem libretta do opery Verdiego?

Odpowiedzi, wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Bal maskowy.

Trzecią osobą, która poprawnie odpowiedziała na pytanie jest Jerzy Kosciolek. Gratulujemy!

„Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dramat zazdrości i zemsty w nowej produkcji cenionego reżysera Davida Aldena wraca na deski Met po raz pierwszy od 20 lat. Jako Amelia debiutuje Sondra Radvanovsky, w roli Gustawa III wystąpi Marcelo Álvarez, a Dmitri Hvorostovsky jako  Anckarström. Inscenizacja Aldena urzeka oniryczną scenerią XX-wiecznej Szwecji.

Bal maskowy należy do najwspanialszych kompozycji Verdiego – mówi Alden. – Mieni się różnorodnością nastrojów, od lekkich po intensywnie dramatyczne. Verdi łączy je z nieprawdopodobną teatralną energią.

Dmitrij Aleksandrowicz Chworostowski (ur. 16 października 1962 w Krasnojarsku) – rosyjski śpiewak (baryton). Studiował w Konserwatorium w Krasnojarsku u Jekatheriny Jofel, tam też dediutował w Operze, w roli Monterone w Rigoletto Verdiego. Odniósł już wiele sukcesów na konkursach, m.in. w 1987 w Moskwie, w 1988 w Tuluzie i w 1989 w Cardiff.

Zadebiutował na scenach zachodnich w Nicei rolą w Damie pikowej Piotra Czajkowskiego. Wkrótce później zagrał również swoją do dziś najsłynniejszą kreację – Eugeniusza Oniegina (New York Times nazwał go urodzonym do tej roli). W 1993 r. wystąpił w Operze Lirycznej w Chicago jako Georges Germont w Traviacie. Grał również hrabiego di Lunę w Trubadurze. Występuje na czołowych scenach świata, m.in. Metropolitan Opera (debiut 1995), Covent Garden, w Operze Berlińskiej i w La Scala.

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jeden z najsławniejszych teatrów operowych świata, a na jego scenie występują największe gwiazdy opery i baletu. Od kilku sezonów, nowojorskie produkcje transmitowane są na żywo do kin w dziesiątkach miast całego świata, w tym również do kina Kijów.Centrum w Krakowie. Za sprawą tychże spektakli, widzowie mogą odkryć światowe tytuły operowe w najlepszych inscenizacjach. Ponadto technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska, a widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie, tuż obok śpiewających artystów.

Metropolitan Opera: Live in HD – Bal maskowy
Muzyka: Giuseppe Verdi
Dyryguje: Fabio Luisi
Obsada: Sondra Radvanovsky (Amelia), Kathleen Kim (Oscar), Stephanie Blythe (Ulrica), Marcelo Álvarez (Gustavo III), Dmitri Hvorostovsky (Anckarström)
9 grudnia 2012 r., godz. 18.45
Kino Kijów.Centrum
Kraków