Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku – wygraj egzemplarz książki – rozstrzygnięcie

Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku to druga książka Marcina Borchardta. Jej genius loci to Nowy Jork, który po czasach ekonomicznej prosperity zaczął w latach sześćdziesiątych podupadać, by w latach siedemdziesiątych stać się ekonomicznym i społecznym bankrutem. Jego codziennością były „morderstwa, handel narkotykami, prostytucja, gwałty, napady, rozboje, przemoc wobec dzieci, korupcja i bieda”. W tej atmosferze i w tej rzeczywistości rodziły się bezkompromisowe zjawiska twórcze. Borchardt opisuje ten fenomen, nie tylko przywołując konkretnych twórców i efekty ich działań artystycznych (filmy, manifesty, programy), ale także bogate tło społeczno-polityczne, interwencje cenzury, procesy, reakcje widzów, krytyków, świata polityki.

Zaciekawieni? Dobrze. W naszym konkursie mamy dla Was do wygrania aż trzy egzemplarze książki!

Jak je zdobyć? W Aniołach… autor podkreśla ważną, podmiotową rolę licznej reprezentacji kobiet działających w nurcie kina niezależnego i undergroundowego. Możecie przeczytać o Carolee Schneemann, Anne Severson i Barbarze Rubin – undergroundowych reżyserkach, które kręciły filmy prekursorskie i szokujące, pytające o miejsce kobiety w świecie i manifestujące niezgodę na jej uprzedmiotowienie. Napiszcie nam z filmu o jakim tytule najbardziej znana jest Barbara Rubin.

Odpowiedzi ślijcie na adres konkurs@o.pl w temacie wiadomości wpisując Części Proste. Książki otrzymają pierwsze trzy osoby, które napiszą do nas z poprawną odpowiedzią.

Uwaga! Weźmiemy pod uwagę wyłącznie zgłoszenia przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl.
Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: Książki otrzymują Panie Małgorzata Broniszewska i Zuzanna Dzwonkowska oraz Pan Konrad Sierzputowski.

Marcin Borchardt, „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku”, Wydawnictwo Części Proste, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marcin Borchardt, „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku”, Wydawnictwo Części Proste, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Siłą książki jest nie tylko interesujący, lecz polskiemu czytelnikowi prawie zupełnie nieznany temat, ale także sposób, w jaki autor o nim pisze. To fascynująca opowieść o ludziach, których twórczość kwestionowała porządek tego świata. Wśród bohaterów opowieści Borchardta znalazły się ikony kontrkultury, takie jak Jack Smith, Andy Warhol, twórcy zapomniani, jak Barbara Rubin, czy całkowicie osobni, jak Kenneth Anger. Są autorzy dokumentu The Blank Generation, czeski muzyk Ivan Král i Amos Poe, który stał się prekursorem i pierwszym klasykiem nurtu no wave cinema. Wraz z nim na plan wkraczają między innymi Eric Mitchell, James Nares, Vivienne Dick, Beth B. Borchardt snuje też opowieść o partyzanckiej telewizji, o czasach anarchii w nowojorskiej kablówce. Tu bohaterami stają się między innymi ideowcy i wolnomyśliciele z RainDance Corporation, „którym zamarzył się zdecentralizowany, demokratyczny model komunikacji, całkowicie niezależny od wielkich korporacji, za to bliski współczesnym nam mediom sieciowym”. Wreszcie pojawiają się twórcy kina transgresji: Nick Zedd, Richard Kren, David Wojnarowicz, Tommy Turner, Lydia Lunch, Tessa Hughes-Freeland, Cassandra Stark.

Więcej o książce przeczytacie w naszym serwisie News O.pl