Agnieszka Haska, Hańba – wygraj egzemplarz książki! – rozstrzygnięcie

Kim jest zdrajca? Dlaczego opowieści o zdrajcach i kolaborantach są zwykle silniej zakorzenione w świadomości Polaków niż mity o bohaterach i wybawcach? Kulturoznawczyni Agnieszka Haska na podstawie licznych i różnorodnych źródeł rekonstruuje pojęcie zdrady od XVIII wieku do dziś, pokazując, jaką rolę pełni zdrada w polskiej kulturze i historii. Jej książka Hańba! Opowieść o polskiej zdradzie to fascynująca wyprawa w przeszłość, pozwalająca odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w XXI wieku wciąż oskarżamy się o zdradę. Brzmi ciekawie? W naszym konkursie mamy dla Was trzy egzemplarze książki. Wystarczy, że napiszecie nam jakie ostatnie słowa przypisuje się zdradzonemu Juliuszowi Cezarowi.

Odpowiedzi ślijcie na adres konkurs@o.pl w tytule wiadomości wpisując Hańba. Książki otrzymają pierwsze trzy osoby, które napiszą do nas z poprawną odpowiedzią.

Uwaga! Weźmiemy pod uwagę wyłącznie zgłoszenia przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl.
Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: Książki otrzymują Państwo Ewelina Grzanka, Czesława Śmiech i Wojciech Szyputa. Gratulujemy!

Agnieszka Haska, „Hańba! Opowieść o polskiej zdradzie”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Haska, „Hańba! Opowieść o polskiej zdradzie”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maj 1792 roku: przywódcy konfederacji targowickiej zostają powieszeni w Warszawie. Marzec 1941 roku: Igo Sym, aktor, ulubieniec przedwojennej publiczności, zostaje zastrzelony za kolaborację z Niemcami. Wrzesień 2017: manifestujący na Krakowskim Przedmieściu trzymają transparenty z oskarżeniami o zdradę narodu.

Oskarżenia o zdradę pojawiają się zwłaszcza w momencie różnych zagrożeń i napięć. Kto jednak decyduje o tym, co jest zdradą? Jakie zachowania powodują wykluczenie ze wspólnoty, narażają na ostracyzm i kary? Kulturoznawczyni Agnieszka Haska zastanawia się nad pojęciem zdrady i językiem, jakim się ją opisuje, wychodząc od współczesności i cofając się aż do czasów Targowicy. Jednak głównym tematem jej książki jest okres okupacji, ówczesne wymagania moralne stawiane Polakom i Polkom oraz przykłady powszechnie potępianych zdrajców, takich jak aktor Igo Sym, dyrygent Adam Dołżycki i pisarz Feliks Burdecki. Autorka pokazuje, że opowieści o zdrajcach, odstępcach i kolaborantach są silniej zakorzenione w świadomości Polaków niż mity o bohaterach i wybawcach. Haska pyta, dlaczego wciąż tak chętnie oskarżamy się o zdradę i czemu to służy? Czy przyczyną są lata zaborów, okupacja sowiecka i hitlerowska, a może odwieczne narodowe kompleksy? Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie pozwala spojrzeć na polską historię i kulturę z nowej, interesującej perspektywy.

Organizator konkursu: O.pl