AfryKamera w Kinie pod Baranami – rozstrzygnięcie konkursu!

23 kwietnia 2012 roku o godz. 21.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się pokaz filmu Asma’a, otwierającego krakowską edycję Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy podwójne zaproszenie na film. Aby zdobyć bilety wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe oraz przesłać odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem na adres: konkurs@o.pl.

Proszę podać tytuł drugiego filmu prezentowanego w trakcie krakowskiej AfryKamery w sekcji Afryka Kobiet.

Podwójne zaproszenie na pokaz filmu Asma’a wygrał Pan Tomasz Wawszkiewicz.

Gratulujemy!

Festiwal AfryKamera w Kinie pod Baranami (źródło: materiał prasowy organiatora)

Festiwal AfryKamera w Kinie pod Baranami (źródło: materiał prasowy organiatora)

W Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska edycja VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2012, pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów.

Organizatorzy AfryKamery wiele uwagi poświęcili w tym roku filmom krótkometrażowym. W programie znalazło się ich aż 18, w tym m.in. Garagouz w reżyserii Abdenoura Zahzaha, uznany za najlepszy afrykański krótki metraż na zeszłorocznym FESPACO. W ramach krakowskiej edycji AfryKamery z krótkimi metrażami spotkamy się trzy razy – w bloku poświęconym kobiecym sprawom, odmiennym perspektywom i niecodziennemu życiu w Afryce. Zobaczymy też trzy dokumenty muzyczne – Twórców i Afrikaaps o artystach z RPA oraz Niedzielę w Brazzaville o ekscentrycznych osobistościach ze stolicy Konga.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu szczególne miejsce zajmuje postać Sotigui Kouyaté, zmarłego przed dwoma laty mistrza sztuki griotów i aktora związanego m.in. z teatrem Petera Brooka. Słynnego Malijczyka można będzie zobaczyć w roli Jakuba w Genezie oraz w na poły biograficznym obrazie Keita! Dziedzictwo griota. Nowe spojrzenie na Afrykę prezentują filmy z sekcji GLOBAL AFRYKA ze zdobywcą Nagrody Publiczności na Festiwalu Sundance 2011, filmem Kinyarwanda na czele. Kinyarwanda to przejmujący obraz ludobójstwa, które miało miejsce w Rwandzie w 1994 roku, zbudowany z historii różnych osób, którym udało się znaleźć schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali. Osobną sekcję tematyczną tworzą filmy poświęcone sytuacji kobiet w Afryce, wśród których znajduje się m.in. zaliczany do nowej fali egipskiego kina dramat Asma’a opowiadający historię walki o godność i prawo do życia kobiety chorej na AIDS.

Krakowskiej AfryKamerze towarzyszyć będzie specjalny pokaz w ramach stałego cyklu dla najmłodszych widzów Kina Pod Baranami. W programie Baranków w Afryce znalazł się zestaw animacji opowiadających o afrykańskich przygodach Bolka i Lolka oraz zabawy związane z kulturą Afryki prowadzone przez animatorów projektu Sztukolotnia.

VII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2012
23-29 kwietnia
Kino pod Baranami w Krakowie