Wygraj pakiet książek na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania! – rozstrzygnięcie

Z okazji 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu mamy dla Państwa trzy zestawy po trzy książki: zbiór opowiadań Młode skóry Colina Barretta, tom wierszy Lekki chłód Hanny Janczak (obydwa tytuły były w tym roku nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz książka niespodzianka ufundowana przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizatora MFO. Dodatkowo w każdym zestawie znajdą się gadżety z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Wygrają siódma, czternasta i dwudziesta piąta osoba, które poprawnie podadzą przynajmniej trzy wrocławskie lokalizacje, w których odbywał się Międzynarodowy Festiwal Opowiadania w poprzednich latach.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: MFO – konkurs.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: pakiety książek otrzymują Alicja Kłyszejko, Anna Korzeniowska i Karolina Stanisławska. Gratulujemy!

Hanna Janczak, „Lekki chłód”, okładka, Wydawnictwo Igloo (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Hanna Janczak, „Lekki chłód”, okładka, Wydawnictwo Igloo (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Hanna Janczak – Lekki chłód (Wydawnictwo Igloo, Wrocław 2015)

Napięcia w wierszach Hanny Janczak pochodzą z kontrastów między wymiarem egzystencjalnym tej poezji a jej językiem. Potoczne, intymne doświadczenie związane z byciem matką, córką, kochanką wyrażane jest poprzez język, który precyzyjnie je opisuje: identyfikuje i przyszpila elementy codzienności. Balansowanie pomiędzy językiem potocznym i wysublimowaną, zaskakującą metaforą, czasem przywołaną na zasadzie wolnych skojarzeń – idealnie wyraża idiom współczesnej polskiej poezji. Szczególnie cenne w poezji Janczak jest umiejętne kontrastowanie zmysłowości z ostrością widzenia (siebie i świata) – Agnieszka Wolny-Hamkało o Lekkim chłodzie.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja.

Hanna Janczak – pracuje w organizacjach pozarządowych na rzecz społeczności lokalnych, chętnie angażuje się w działania z pogranicza literatury, muzyki i edukacji. Zdarza się jej prowadzić warsztaty z poezji. Mieszka we Wrocławiu, jest mamą Antoniego.

Colin Barrett, „Młode skóry”, okładka, Wydawnictwo Igloo (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Colin Barrett, „Młode skóry”, okładka, Wydawnictwo Igloo (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Colin Barrett – Młode skóry (Wydawnictwo Igloo, Wrocław 2015, przełożyła Agnieszka Pokojska)

Młode skóry to zbiór siedmiu opowiadań, z których sześć osadzono w tym samym fikcyjnym miejscu w zachodniej Irlandii – w Glanbeigh. Bohaterowie – w większości młodzi ludzie: pracownik stacji benzynowej, bramkarz w nocnym klubie, bezrobotny – mierzą się z małomiasteczkową zaściankowością, uczuciami, przemocą, dramatem. Uwięzieni w beznadziejnych sytuacjach sięgają po rozwiązania ostateczne. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za najlepszy przekład.

Nie byliście w mojej miejscowości, ale znacie inne z tej samej sztancy. Zjazd z drogi krajowej, strefa przemysłowa, pięciosalowy Cineplex, stulecie pubów upchane na jednej mili kwadratowej, w granicach miasta. […] W letnie wieczory na pachnących obornikiem pastwiskach satelickich parafii krowy, niewzruszone niczym mistrzowie zen, unoszą łby i wsłuchują się w wycie V8 ścigaczy, którymi młode chłopaki rozbijają się po bocznych drogach. Jestem młody, a młodych nie ma tutaj wielu, spokojnie jednak można powiedzieć, że rządzimy tą dziurą.

(fragment opowiadania Mały Clancy)

Colin Barrett urodził się w 1982 roku, dorastał w irlandzkim hrabstwie Mayo. Debiutancka książka autora, zbiór opowiadań Młode skóry, została nagrodzona Frank O’Connor International Short Story Prize, The Rooney Prize for Irish Literature oraz The Guardian UK First Book Award. Jego opowiadania ukazały się między innymi w „The Stinging Fly”, „A Public Space”, „Five Dials” i „The New Yorker”.

Książka niespodzianka – zbiór opowiadań ufundowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Organizator konkurs: O.pl
Współorganizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji