Panele akustyczne – czym są i jak działają?

Pytania o to, jak działają panele akustyczne, są zazwyczaj zaproszeniem do wygłoszenia przemówienia w żargonie naukowym, po którym okazuje się, że niezagłębiona w temacie osoba wciąż więcej nie wie, niż wie. Na szczęście dla Ciebie, przygotowaliśmy dzisiaj artykuł, z którego dowiesz się, jakie jest zastosowanie paneli akustycznych, gdzie można (a nawet trzeba) je zastosować oraz, gdzie możesz je kupić, jeżeli stwierdzisz, że są one potrzebne w twojej sytuacji. Zaczynajmy!

Panele akustyczne (źródło: materiał reklamodawcy)

Panele akustyczne (źródło: materiał reklamodawcy)

Jak działają panele akustyczne?

Panele akustyczne można wykorzystać do blokowania dźwięków ze świata zewnętrznego lub do pochłaniania dźwięków w pomieszczeniu w celu zmniejszenia pogłosu. Oba zastosowania mają duży wpływ na nagrywany głos i akustykę, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co próbujesz osiągnąć, zanim zainwestujesz w zakup paneli akustycznych.

Obecnie niektóre formy izolacji akustycznej są normą dla większości budynków przemysłowych i domowych. Niezależnie od tego, czy jesteś w restauracji, szkole, biurze, w sali gimnastycznej, w kościele czy w szpitalu, prawdopodobnie zaprojektowane są pod kątem architektonicznej kontroli akustyki. Oczywiście, jest to tylko częściowa kontrola i nie może to zastąpić paneli akustycznych w takich miejscach jak np. studio nagrań.

Okazuje się jednak, że odpowiednie dostosowanie biur i miejsc pracy od względem akustycznym, może mieć bardzo pozytywny wpływ na morale pracowników. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić jakość dźwięku w produkcji muzycznej, zarządzać akustyką w dużych budynkach o otwartym planie, izolować przed hałasem pochodzącym z przemysłu ciężkiego, czy po prostu zmniejszać hałas dochodzący do domu z ruchu drogowego, panele akustyczne są rozwiązaniem.

Panele pochłaniające dźwięk

Jeśli chcesz zaabsorbować dźwięk w pomieszczeniu, musisz zmiękczyć twarde powierzchnie ścian. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego „zimne” budynki, takie jak kościoły i sale gimnastyczne, odbijają się echem, kiedy klaszczesz w dłonie? To właśnie dlatego, że dźwięk odbija się od ścian i sufitu, a następnie jest wzmacniany przez kształt pomieszczenia.

Powszechnym podejściem do rozwiązania problemu z akustyką jest zainstalowanie paneli dźwiękoszczelnych, które są przycinane na wymiar i dopasowywane do największych powierzchni, takich jak podłogi i sufity, a także obszary łączące, np. ścieżki i korytarze przy łączeniach ścian i kątach. Takie podejście skutecznie tłumi dźwięki. Czasem to jednak nie wystarczy i do wygłuszenia studia lub innego pomieszczenia konieczne będzie zastosowanie innych rodzajów paneli.

Gdzie przydadzą się panele akustyczne?

Zastosowanie paneli akustycznych, jak już wyżej wspomnieliśmy, może być bardzo szerokie. Gdy o nich pomyślimy, to w pierwszej kolejności pojawia się przed naszym oczyma obraz studia nagrań. I tak, to prawda. Panele akustyczne są najczęściej wykorzystywane właśnie w takich miejscach, ponieważ wymagają one szczególnej troski o czystość dźwięku i brak jego rozproszenia. Niezależnie od tego, czy planujesz wykonać profesjonalne studio nagraniowe, czy tylko jesteś entuzjastą muzyki, który pragnie pobawić się nagrania w swoim domu, panele akustyczne na pewnym etapie są koniecznością.

Gdzie jeszcze można spotkać lub zastosować panele akustyczne? Świetnie sprawdzą się we wszystkich miejscach, w których znajdujący się ludzi potrzebują skupienia i koncentracji na jednej osobie, urządzeniu lub pracy. Do takich miejsc możemy zaliczyć salę kina domowego, biuro oraz salę konferencyjną. To nie jest przypadek, ponieważ liczne badania pokazują, że dobrze wyciszone biuro pozwala pracownikom na zwiększenie poziomu koncentracji, co w konsekwencji prowadzi do lepszej produktywności i wyników w pracy.

Sklep z panelami akustycznymi

Tak więc ten artykuł może nie doprowadzić cię do napisania doktoratu z fizyki, ani też (mamy nadzieję) nie wywołała niezdrowego zainteresowania procesami akustycznymi, ale powinien pomóc ci w wyborze optymalnego w twojej sytuacji panelu akustycznego.

Nasza rada polega na określeniu rodzaju dźwięku, który chcesz zredukować, i ocenie architektury pomieszczenia, w którym musisz zainstalować środki kontroli dźwięku. Zaufaj nam, że jest to ta zabawna część-lepiej zostawić bardziej techniczne aspekty pianki akustycznej profesjonalistom i cieszyć się ciszą i spokojem!

Zapraszamy cię zatem do sklep z panelami akustycznymi, w którym znajdziesz najrozmaitsze panele akustyczne. Nie przejmuj się, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu wciąż nie jesteś pewny, czego potrzebujesz. Nasi eksperci zajmą się tobą i pomogą w podjęciu prawidłowej decyzji. Jesteśmy firmą, w której zawsze szukamy nowych sposobów na ulepszenie naszej oferty.

Obecnie opracowujemy specjalne rodzaje pianek o różnych kształtach, fakturach i grubościach w niemal każdym rodzaju- panele akustyczne ścienne, dekoracyjne panele akustyczne i wiele innych. Nasze produkty to gwarancja jakości i zadowolenia niezależnie od miejsca użycia. Materiały wykorzystywane przy tworzeniu paneli akustycznych pochodzą ze sprawdzonych źródeł i dają pewność odpowiedniego wygłoszenia studia oraz wszystkich innych miejsc, w których może zajść taka potrzeba.

Dodaj komentarz