Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedno z najważniejszych wyróżnień poetyckich w Polsce przyznawane w trzech kategoriach: Całokształt pracy twórczej, Książka roku i Debiut roku. Decyzją jury Silesiusa już w marcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę za całokształt pracy twórczej – Ewę Lipską. W sobotę 18 maja 2019 roku do grona tegorocznych laureatów dołączyli Adam Kaczanowski za książkę „Cele” (Książka roku) i Maciej Bobula za tomik „wsie, animalia, miscellanea” (Debiut). Nagrody wręczył wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Silesius 2019, fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury (źródło: materiały prasowe)

Silesius 2019, fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury (źródło: materiały prasowe)

O wyborze laureatów zadecydowało jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: prof. Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Nagrodzili w tym roku Adama Kaczanowskiego (Książka roku) oraz Macieja Bobulę (Debiut). Silesiusa za całokształt pracy twórczej odebrała Ewa Lipska. Wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka dołączyła tym samym do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak, czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali. Debiutowała książką poetycką pt. Wiersze w 1967, od tego momentu wydała przeszło trzydzieści książek poetyckich. Poetka uhonorowana została szeregiem nagród literackich, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy, w tym roku, Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując swój niepowtarzalny język, a także, skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (Całokształt twórczości), 50 000 zł (Książka roku) i 20 000 zł (Debiut roku). W imieniu Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka nagrody wręczył laureatom Jakub Mazur – wiceprezydent Wrocławia. Podczas wręczenia nagrody w kategorii Debiut doszło do niezwykłego gestu. Maciej Bobula po odebraniu statuetki zaprosił na scenę dwóch pozostałych nominowanych: Jana Rojewskiego oraz Michała Domagalskiego i ogłosił, że wspólnie wcześniej ustalili, iż podzielą nagrodę na trzy równe części. Przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada podkreślił, że dzięki temu oświadczeniu, jesteśmy świadkami rewolucji w nagrodach literackich.

W tegorocznym finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius znaleźli się w kategorii Książka roku: Tomasz BąkUtylizacja. Pęta miast (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Kamila Janiakwiersze przeciwko ludzkości (Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie), Adam KaczanowskiCele (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Aldona KopkiewiczSzczodra (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Małgorzata LebdaSny uckermӓrkerów(Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Jacek ŁukasiewiczWiązania (wydawnictwo j), Krzysztof SiwczykMediany (Wydawnictwo a5). Natomiast w kategorii Debiut roku o nagrodę walczyli: Maciej BobulaWsieanimalia, miscellanea (Fundacja Duży Format), Michał DomagalskiPoza sezonem (Biuro Literackie), Jan RojewskiIkonoklazm (Biuro Literackie).

Fragmenty utworów wszystkich nominowanych w tym roku do SIlesiusa poetek i poetów oraz nagrodzonej nagrodą za całokształt twórczości Ewy Lipskiej zostały zaprezentowane w części artystycznej gali wyreżyserowanej przez Jerzego Bielunasa. Wieczór poprowadził Błażej Wójcik – aktor Teatru Muzycznego Capitol.

Dodaj komentarz