Medal z Moniuszką wygrywa międzynarodowy konkurs

Polacy – Robert i Paulina Kotowicz – zdobyli główną nagrodę (The Most Excellent Work) w Międzynarodowym Konkursie na Najpiękniejszą Monetę, organizowanym przez Mennicę Japońską.

Awers medalu z Moniuszką (źródło: materiały prasowe)

Awers medalu z Moniuszką (źródło: materiały prasowe)

Zaprojektowany przez Polaków medal powstał z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Na awersie widzimy zamyśloną twarz kompozytora, motyw pięciolinii, a na rewersie są przedstawione ludzkie twarze, klucz wiolinowy i motyw ze „Strasznego dworu”.

Praca Polaków zdobyła uznanie jury za „wspaniałą technikę reliefu, niezwykłe wyczucie kontrastu i granie odcieniami szarości”. International Coin Design Competition to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów numizmatycznych na świecie. W konkursie głównym przyznawane są trzy nagrody: Nagroda za Najdoskonalszą Pracę (The Most Excellent Work) Nagroda za Doskonałą Pracę (Excellent Work), Nagroda za Piękną Pracę (Award for Fine Work). Konkursowi dla uznanych twórców towarzyszy konkurs dla studentów i poczatkujących medalierów. Wyniki konkursu ogłaszane są na przełomie kwietnia i maja.

Robert Kotowicz (pracownik Skarbnicy Narodowej) po raz trzeci zdobywa główną nagrodę. Wygrał w pierwszej edycji w 1998 (medal „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”) i w 2006 roku (medal „Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2008”). Po raz pierwszy jednak zwyciężył w duecie z córką Pauliną Kotowicz.

Robert Kotowicz (źródło: materiały prasowe)

Robert Kotowicz (źródło: materiały prasowe)

„Kiedy po raz pierwszy zaproszono mnie do wzięcia udziału International Coin Design Competition, nie spodziewałem się, że ten konkurs będzie tak ważny dla mojej artystycznej drogi – powiedział artysta – Tworzenie nowego stylu monet, rozwijanie dialogu między designem a technologią to główne wyzwania, z którymi mierzę się w tokijskim konkursie. Mam nadzieję, że prace moje i innych twórców przyczynią się do popularyzowania medalierstwa wśród młodych twórców.”

Dodaj komentarz