Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

Podczas uroczystej gali zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA wręczono nagrody w konkursie #63PL, zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundację OFF Camera. Pierwsze miejsce zdobyli Jan Kieniewicz i Julia Klimek, drugie miejsce zajął Filip Tomczak, a trzecie – Adrian Bednarczyk i Mateusz Kaczmarek.

Konkurs filmowy #63PL był skierowany do młodych ludzi w wieku 15–22 lat, którzy chcą w twórczy sposób opowiedzieć o przyjaźni. Uczestnicy mieli stworzyć materiał w dowolnej technice audiowizualnej. Nadesłano 92 prace, które obejrzało i oceniło jury w składzie: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor artystyczna Festiwalu Mastercard OFF CAMERA Anna Trzebiatowska, redaktor naczelny Onet.pl Bartosz Węglarczyk oraz aktor Maciej Zakościelny. Oceniana była wartość artystyczna dzieła trwającego 63 sekundy.

O idei konkursu podczas finałowej gali mówił dyrektor Jan Ołdakowski: „Już po raz czwarty postawiliśmy przed młodymi ludźmi trudne zadanie – mieli wypowiedzieć się na istotny temat za pomocą filmu. Gdy Powstańcom Warszawskim zadaje się pytanie, co jest najważniejsze w życiu, czasami odpowiadają tak, jak ostatnio to zrobił 105-latek: »Pamiętać, że wszyscy żyjemy pod tym samym słońcem«. Ale częściej mówią, że ważne jest po prostu to, żeby nie zapominać, iż odwaga, wolność i przyjaźń są wartościami szczególnymi. W tym roku młodych filmowców zapytaliśmy o to, czym dla nich jest przyjaźń”.

Maciej Zakościelny – tegoroczny juror, który podczas poprzedniej edycji był ambasadorem konkursu – podkreślał, że zrobienie 63-sekundowego filmu o przyjaźni nie było zadaniem łatwym. „Bardzo możliwe, że spośród autorów 92 filmów, które obejrzałem, wyłoni się jeszcze talent operatorski, reżyserski, producencki. Może za kilka lat twórcy ci będą odbierać nagrody na Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Zobaczymy. To, co mnie cieszy najbardziej, to fakt, że konkurs poruszał temat przyjaźni i było ją czuć w przesłanych filmach. Przyjaciele spotkali się, żeby zrobić coś razem. To było fantastyczne”.

W tym roku ambasadorami konkursu zostali Antoni Królikowski i Maurycy Popiel, którzy wystąpili w spocie promującym #63PL. Podczas wręczania nagród gratulowali wszystkim uczestnikom: „Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu. Przyjaciołom, którzy wzięli telefony, kamery, i udało im się opowiedzieć o przyjaźni, która jest wartością bezcenną”.

Obecni na gali laureaci nie kryli wzruszenia i podkreślali, że wygrana jest dla nich wielkim wyróżnieniem:

Jan Kieniewicz: Wygrana w konkursie pokazała mi, że potrafię robić filmy, a cały projekt zmotywował nas do dalszej pracy. Na pewno chcemy dalej zajmować się filmami, mamy już nawet parę pomysłów. Teraz wyzwaniem dla nas będzie znalezienie czasu na ich realizację.

Julia Klimek: Razem z Jankiem raczej nie myśleliśmy o wygranej. Cały konkurs uznaliśmy za dobrą zabawę i możliwość poznania siebie oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Kiedy usłyszałam, że zajęliśmy pierwsze miejsce, nie wierzyłam, że to prawda.

Filip Tomczak: Wyniki konkursu przyjęliśmy z wielkim zaskoczeniem, ale też i dumą z naszego filmu, którego nie byliśmy pewni ze względu na przyjętą formę fabularną. Była to dla nas nowość, jeśli chodzi o pisanie dialogów i pracę z aktorami, dlatego tym bardziej jesteśmy zadowoleni z rezultatu. Wygrana w konkursie to dla nas kolejny krok na drodze do profesjonalizmu. Oczywiście również duże wsparcie w naszym rozwoju i dobra rekomendacja dla osób, które zdecydują się na współpracę z nami.

Radosław Jędrzejczyk: Czuję wielką radość z powodu wyróżnienia, jakie mnie spotkało. Wygrana oznacza dla mnie przede wszystkim wielką szansę. Umożliwi mi ona dalszy rozwój moich filmów, które dotychczas cierpiały na braki sprzętowe.

Nagrodą w konkursie był pokaz specjalny zwycięskich filmów na Festiwalu Mastercard OFF CAMERA – Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego, który odbył się w Krakowie w dniach 26 kwietnia – 5 maja. Laureaci zdobyli także nagrody finansowe.

Dodaj komentarz