Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

Od 7 maja 2019 roku wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), którą od marca 2019 roku można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, została wzbogacona o jeszcze jeden obraz artysty – Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą.

Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)

Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)

Kuratorka wystawy dr Magdalena Mielnik przyznała, że przygotowując ekspozycję, nie wiedziała, że ważne dzieło Rutharta jest tak blisko – w Sopocie. – To ogromny powód do radości – dodała.

Obraz przedstawia drapieżniki walczące o ofiarę na tle fragmentów architektury antycznej. Jest to jeden z rodzajów przedstawień, oprócz scen polowań, w których Ruthart się specjalizował. Zestawienie egzotycznych bestii ze starożytnym detalami architektonicznymi to jego wkład w historię malarstwa animalistycznego. Jak przyznała kuratorka: Dla naszej wystawy to szczególnie ważny obraz, gdyż tego typu sceny na niej brakowało. Dzieło jest także jednym z najdoskonalszych artystycznie płócien tego malarza. Egzotyczne bestie, niegdyś traktowane jak dobra luksusowe, które kolekcjonowano, podobnie jak zmurszałe fragmenty architektoniczne mają znaczenie wanitatywne i przypominają o przemijaniu wszystkiego co ziemskie.

Obraz został wypożyczony na wystawę przez ERGO Hestię, która posiada niezwykle cenną kolekcję sztuki dawnej. – Cieszymy się, że mogliśmy wzbogacić wystawę w Muzeum Narodowym w Gdańsku o tak ważne dla niej dzieło Rutharta – mówi Magdalena Kąkolewska, dyrektor ds. Artbrandingu ERGO Hestii i prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku możemy udostępniać naszą kolekcję sztuki szerokiej publiczności.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Museo Nazionale d’Abruzzo, jest pierwszą monograficzną prezentacją obrazów Carla Borromäusa Rutharta w Polsce. Dzieła artysty znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie.

Na miejsce ekspozycji został wybrany Wielki Refektarz dawnego klasztoru franciszkanów, siedziba Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Dodaj komentarz