• 2019-05-05

Casting osób z dysfunkcją wzroku do serialu „Pasjonaci”

Krakowski Teatr ITAN ruszył z produkcją serialu „Pasjonaci” i poszukuje osób z dysfunkcją narządu wzroku, niewidome lub niedowidzące, które chcą spróbować swoich sił – jako aktorzy bądź statyści na planie filmowym swojej najnowszej produkcji. Nabór od czerwca 2019 roku. Plan filmowy już w lipcu. Miejsca zdjęciowe to m.in. Kraków, morze, góry.

Plakat serialu „Pasjonaci” w reż. Artura Dziurmana (źródło: materiały prasowe)

Plakat serialu „Pasjonaci” w reż. Artura Dziurmana (źródło: materiały prasowe)

Teatr ITAN

Artur Dziurman i grupa Scena Moliere prowadzą instytucję absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr skupiający aktorów niewidomych. Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu  jakim jest teatr.

Najnowsza produkcja ITANa – serial „Pasjonaci”

W Stanach Zjednoczonych, m.in. z inicjatywy Travisa Floresa (aktora, mówcy motywacyjnego i pisarza zmagającego się przez lata z mukowiscydozą) – powstaje serial „Sorta Supportive”, komediowa produkcja o życiu z różnymi schorzeniami. Obsadę stanowić będą przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, które wciąż nieczęsto pojawiają się na małym ekranie. Tymczasem w Polsce ruszyła produkcja o podobnych celach i przesłaniu – pierwszy serial o niezwykłej krakowskiej grupie teatralnej „Pasjonaci”. O przedsięwzięciu zdążyli już usłyszeć widzowie, sympatycy Sceny Moliera i twórczości Artura Dziurmana. W listopadzie 2018 roku, w krakowskim teatrze Variete, Teatr ITAN symbolicznie rozpoczął pracę nad serialem. W atmosferę wprowadzili widzów odtwórcy głównych ról, czytając dialogi. Tego dnia, po raz pierwszy publicznie, został przedstawiony zwiastun „Pasjonatów”. Na zakończenie wieczoru aktorzy Teatru ITAN zaprezentowali spektakl „Brat naszego Boga”. Na pożegnanie gości reżyser grupy, Artur Dziurman,  podziękował  prezesowi Danielowi Obajtkowi i całemu zarządowi PKN Orlen.  Za, jak mówił, danie szansy na realizację marzenia oraz  zrozumienie i wrażliwość.

W styczniu 2019 roku na dobre rozpoczął się okres intensywnej pracy. „Pasjonaci” to trzynaście  historii. Każda związana jest z jednym z aktorów ITANa. Wszystkie o prawdziwych doświadczeniach. W rolę artystów wcielili się aktorzy Fundacji ITAN, pozostałe postaci zagrają aktorzy zawodowi. Każdy odcinek to przybliżenie historii konkretnej osoby – aktora bądź aktorki teatru. Serialowi przyświeca motto: „Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka – pasja. Bo człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”. W styczniu scenariusze przeszły pierwsze czytania  i zostały nagrane na dyktafony, aby ułatwić naukę tekstu niewidomym i słabowidzącym aktorom. Całości tych działań patronował PKN Orlen. W lutym aktorzy teatru ITAN skupili się na analizie postaci każdego z bohaterów. Przyszedł również czas na  interpretację tekstów pierwszych trzech odcinków oraz dobór aktorów zawodowych.  W marcu aktorzy zmierzyli się z interpretacją następnych odcinków tzn. od czwartego do trzynastego. Pierwsze próby kamerowe miały miejsce na początku kwietnia bieżącego roku i asystował im Artur Dziurman. Reszta miesiąca upłynęła na próbach sytuacyjnych, kamerowych i choreograficznych wybranych sekwencji. Również na kwiecień przypadł wybór do scen teatralnych, które mają wejść do poszczególnych odcinków jako integralna część, mająca na celu przybliżyć postać konkretnego bohatera. Wszystkie działania mogły się odbyć dzięki głównemu sponsorowi PKN Orlen, który na tym etapie przedsięwzięcia wspierał je finansowo. Produkcję serialu wsparł również Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych.

_______________

 Serial Pasjonaci

ITAN – Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego
ul. Konfederacka 6
30-306 Kraków

Zgłoszenia:
tel.: +48 609 598 977
e-mail: teatr.itan@interia.pl

Materiał filmowy o serialu: https://youtu.be/imiWEn3BmJ4

Dodaj komentarz