• 2019-04-25

12. Mastercard OFF CAMERA

Zawiera w sobie nieskończoną ilość historii i obrazów, jest otwarte na interpretacje, różnorodność i ciągłe poszukiwanie nowych, nieodkrytych dotąd terytoriów – tak działa kino niezależne. Jego święto trwa w Krakowie do 5 maja. Pod Wawelem pojawi się 400 gości z całego świata. Organizatorzy zaplanowali ponad 250 projekcji.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)

12.Mastercard OFF CAMERA wyróżniają rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych gra toczy się o 300 000 PLN – Nagrodę Kulczyk Foundation.

W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć nowych sekcji: Gdzie ci mężczyźni?, My kontra Oni, Na górze róże, na dole fiołki, Policjanci i Złodzieje, Rzeczywistość? Nie, dziękuję. Mastercard OFF CAMERA śmiało wchodzi w przestrzeń miasta, zamieniając w plenerowe kina Plac Szczepański, tworząc Kino pod Gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy urządzając specjalne projekcje na dachach krakowskich kamienic. Kino niezależne przybliżają mieszkańcom miasta i turystom sami artyści. Z dala od fleszy fotoreporterów i czerwonych dywanów spotykają się z publicznością w specjalnie utworzonym Miasteczku Filmowym.

W ramach 12. Mastercard OFF CAMERA jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej będzie obchodził Andrzej Seweryn. Spotka się z publicznością przed projekcją filmu „Ostatnia rodzina” Jana Matuszyńskiego. Spotkanie poprowadzi Piotr Kraśko.

Dla wielbicieli seriali przygotowano konwent SerialCon – publiczność spotka się z ulubionymi aktorami i pozna najciekawsze trendy, które decydują o tym, co dzieje się na małym ekranie. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. trwórca „Mostu nad Sundem” Christian Wikander, Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka z „Gry o Tron”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29.04-03.05 w budynkach krakowskiej Arteteki WBP i Małopolskiego Ogrodu Sztuki. W programie SerialConu znalazły się również pokazy specjalne i nocne maratony z najciekawszymi serialami tego sezonu.

Dzień wypełniony filmami zakończy muzyka – i koncerty alternatywnego brzmienia odbywające się pod szyldem OFF SCENY w terminach od 27 kwietnia do 3 maja (Klub Zet Pe Te).

Od lat Festiwal łączy filmową refleksję z doświadczeniem akademickim, a w ramach Off Camera Pro Industry stwarza przestrzeń aktywnego networkingu i developmentu, okazję do pracy warsztatowej polskich aktorów z hollywoodzkimi reżyserami castingów.

_______________

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego
Mastercard OFF CAMERA

26.04 – 05.05.2019

Kraków

Program festiwalu

 

Dodaj komentarz