Witold Stypa – Cosmoreal. Museum of Future

26 kwietnia 2019 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zostanie otwarta wystawa Witolda Stypy zatytułowana Cosmoreal. Museum of Future.

Witold Stypa – Cosmoreal. Museum of Future, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Witold Stypa – Cosmoreal. Museum of Future, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Wystawa ma na celu przybliżenie zagadnień dynamiki geometrii wymiarów wyższych za pomocą malarstwa i obiektów rzeźbiarskich. Kwantowa współzależność elektronu i fotonu, matematyka Bernharda Riemanna oraz w szczególności TENSOR METRYCZNY Theodora Kaluzy, są podstawą i inspiracją dla dzieł Witolda Stypy. Tworzone przez artystę obiekty nazywane przez niego trójwymiarowymi cięciami przestrzeni wielowymiarowej >, są estetyką intuicji matematycznej powiązanej konkretnymi liczbami tensora metrycznego Theodora Kaluzy.

Celem działań Stypy jest pobudzanie kreatywności odbiorców, poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych wizji przyszłości, nowego urządzenia świata. Zmiany w percepcji spowodowane odkryciami na polu fizyki i techniki stają się u Witolda Stypy żyznym polem do rozwijania nowych umiejętności odbioru rzeczywistości, sposobem indywidualnego rozwoju świadomości. Dwa pytania są dla Stypy istotne. Pierwsze , ile jest przeszłości w naszych koncepcjach przyszłościowych i drugie, co się dzieje z ludzką percepcją w momencie konfrontacji z obrazem światów jeszcze niepoznanych. Stypa chciałby wyzwolić ludzką świadomość z nadmiernej ilości przeszłego, by mogła się stać tym, czym jeszcze nie jest.

_______________

Witold Stypa
Cosmoreal. Museum of Future

26.04 – 06.06.2019
Wernisaż: 26 kwietnia 2019 r., godz. 18.00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
al. W. Korfantego 6
40-004 Katowice

Dodaj komentarz