• 2019-04-24

Chmura – wystawa prac z kolekcji Wojciecha Nowickiego

Chmura – wystawa prac z kolekcji Wojciecha Nowickiego w Muzeum Fotografii w Krakowie – poświęcona jest myśleniu poprzez fotografię – na przykładzie zdjęć pochodzących z kolekcji kuratora wystawy. To wystawa, która zachęca do nowego spojrzenia na miejsca fotografii mogące się wydawać już dawno wyczerpane, zamknięte lub odrzucone.

Autor nieznany, Dzieci, Japonia, ok. 1880 (źródło: materiały prasowe)

Autor nieznany, Dzieci, Japonia, ok. 1880 (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia jest tematyczne szufladkowanie, bo jeśli je zastosować, pozostają wielkie połacie odrzucone: zerojedynkowe traktowanie fotografii sprawia, że bezpowrotnie przepadają wielkie – i może najciekawsze – obszary znaczenia. W obrazie bowiem liczy się to, co ponad podziałem, wzajemne relacje, nieoczywiste pokrewieństwa, połączenia, które nie wynikają z samej fotografii, lecz biorą się z innych dziedzin sztuki, rzemiosła i życia.

Ani bowiem temat, ani pochodzenie albo czas wykonania zdjęć nie interesują zbieracza będącego kuratorem, lecz współczesne i osobiste odczytanie obrazu. Chmura skupia się więc na tym, co widoczne, nie dzięki pierwotnemu zamysłowi, lecz raczej wbrew niemu: zdradzony kolor, barwa sztuczna albo spełzła, zmieniona po latach, wieloznaczność obrazu, jego wieczne wahanie, a także nieinteresujący dziś temat – bo dziś może się wydawać dziwaczny lub nudny, jak w przypadku zdjęć nieużywanych już maszyn czy fotografii ciała.

Chmura osacza obrazem, jest przymiarką do organizacji wielkiego mutującego organizmu, jakim jest język fotografii. Opowiada o zadaniach kuratora lub eseisty piszącego o nim, o prowizorycznych wyborach, których dokonuje.

Wystawa została zorganizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019.

Wojciech Nowicki (ur. 1968 w Opolu) – kurator wystaw fotograficznych, pisarz. Opublikował m.in. zbiory esejów Dno oka. Eseje o fotografii, Odbicie, ostatnio Tuż obok. Autor monograficznego opracowania Zapisu socjologicznego Zofii Rydet i innych albumów. Mieszka w Krakowie.

_______________

Chmura
Wystawa prac z kolekcji Wojciecha Nowickiego

Kurator: Wojciech Nowicki

Organizator:
Muzeum Fotografii w Krakowie
Fundacja Sztuk Wizualnych

Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Przystanek „Strzelnica”

27.04 – 30.06.2019

Dodaj komentarz