Jak skutecznie dbać o wanny, aby służyły nam przez długie lata?

Wanna to rzecz jaką kupujemy, aby służyła nam latami, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. W tym przypadku nie zawsze dobrą opcją będzie oszczędzanie pieniędzy, ponieważ w konsekwencji możliwe, że będziemy zmuszeni w krótkim czasie ją wymienić. Dobrej jakości wanny są łatwiejsze w utrzymaniu, a co za tym idzie, są odporniejsze na zarysowania, pęknięcia, a brud zdecydowanie łatwiej się domywa.

Biała prostokątna wanna w rogu minimalistycznej łazienki

Biała prostokątna wanna w rogu minimalistycznej łazienki (źródło: materiał reklamodawcy)

Z jakiego rodzaju materiału najczęściej wykonane są wanny?

To właśnie on (materiał) ma największe znaczenie. Do produkcji większości wanien wykorzystuje się cztery rodzaje materiału, przy czym, aż 90% jest wykonanych z metalu i akrylu, natomiast pozostałe są żeliwne lub z tworzywa ABS.

 

1. Wanny metalowe

Wanny metalowe częściej nazywane wannami emaliowanymi, blaszanymi bądź stalowymi są stosunkowo niedrogie. Pokrycie powierzchni emalią, ma zarówno swoje plusy i minusy. Zaletą jest możliwość wyczyszczenia jej na błysk, np. przy pomocy octu. Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcji 1:1 najlepiej w butelce ze spryskiwaczem, a następnie równomiernie rozprowadzić roztwór na całej wannie, nie zapominając o baterii, na której osadza się kamień. Odczekać około 15 minut, przetrzeć wannę miękką ściereczką i zmyć obfitym strumieniem ciepłej wody. Jeżeli chcemy uniknąć brzydkich zacieków, dokładnie wytrzyjmy wannę suchym ręcznikiem np. z mikrofibry, który rewelacyjnie chłonie krople wody. Pamiętajmy, aby do czyszczenia wanny emaliowanej nie używać szorstkich przedmiotów, które mogłyby uszkodzić nawierzchnię i powodować ciemne odpryski.

 

2. Wanny akrylowe

Wanny akrylowe są najczęściej wybierane ze względu na niską cenę i dobrą jakość. Zdecydowanie lepiej wygłuszają lejącą się wodę, są bardzo lekkie, przy czym równie wytrzymałe. Mają bogatą gamę kolorów, rozmiarów i kształtów. Zarówno wanny narożne, pod zabudowę, jak i wanny wolnostojące, zazwyczaj są wykonywane z akrylu. Podobnie jak w przypadku emaliowanych, dosyć łatwo się rysują, dlatego powinniśmy je ostrożnie czyścić, miękkimi ściereczkami i nie używać środków, które mają w sobie mikro granulki. Mają one pomóc uporać się z ciężkimi zabrudzeniami, a tak naprawdę trawle uszkadzają strukturę wanny. Podobnie jest w przypadku octu, o ile w wyżej wymienionym rodzaju sprawdza się idealnie, o tyle nie nadaje się do mycia akrylu. Lepszym rozwiązaniem będzie sok z cytryny lub gotowy kwasek cytrynowy, który nie narazi wanny na zarysowania. Można użyć także kremowej pasty do zębów. Na szczęście w razie jakichkolwiek problemów, istnieje możliwość kupienia środka, który usunie nam niechcianą skazę i sprawi, że wanna będzie wyglądać jak nowa.

 

3. Wanny ABS

Z kolei wanny z tworzywa ABS lub akrylowane mają podobne cechy wyżej wymienionych wanien i dodatkowo niższą cenę. Jednakże w praktyce, to za nią kryje się gorszej jakości materiał, który sprawia, że nawet po kilku miesiącach wanna będzie nadawała się do wyrzucenia. Na jej kondycję składa się wiele czynników. Nie tylko jej rodzaj i to jaką wagę przykładamy do jej czyszczenia. Do pogorszenia stanu wanny, prowadzi także woda z dużą zawartością żelaza. Do czyszczenia tego rodzaju wanien, dobrą opcją jest użycie coca-coli lub tak jak poprzednio soku z cytryny. Pamiętajmy, aby zawsze przed rozpoczęciem usuwania zabrudzeń, zrobić próbę w niewidocznym miejscu, czy aby na pewno dana substancja nie uszkodzi powierzchni.

 

4. Wanny żeliwne

Ostatnią grupą są wanny żeliwne, bardzo rzadko spotykane w naszych domach w dzisiejszych czasach, ze względu na ogromne koszty produkcji. Są ciężkie i wytrzymałe. Mają podobne parametry co wanny emaliowane. Mimo solidnego wyglądu, należy się z nimi obchodzić delikatnie. W razie odprysku, należy oczyścić miejsce, odtłuścić i pokryć warstwą tzw. emalii zaprawkowej. Czyszczenie to jedno, ale prawidłowe użytkowanie to drugie. Miejmy to na uwadze i dbajmy o naszą wannę tak, aby służyła nam wiele lat. Jeżeli wanna przez długi czas nie była używana, a w miejscu odprysku pojawiła się rdza, najprościej pozbędziemy się jej przy pomocy pasty z sody oczyszczonej. Wystarczy odczekać godzinę i przetrzeć miejsce szczoteczką z delikatnym włosiem, a następnie opłukać ciepłą wodą.

Podsumowując warto zainwestować w wannę wykonaną z solidnego materiału, który zapewni łatwość usuwania zabrudzeń. Swoje poszukiwani warto rozpocząć od np. odwiedzeniu witryny internetowej sklepu Tania Łazienka i wejścia na stronę z wannami https://tanialazienka.com/wanny.html . Wybór markowej wanny sprawi, że będzie ona wytrzymała, a farba nie odpryśnie po pierwszym użytkowaniu. Pamiętajmy również o tym, że nie musimy mieć drogich środków czyszczących i wykorzystajmy to co mamy w domu.

Dodaj komentarz