• 2019-04-23

Festiwal Pociąg do Miasta – Ostatnie dni naboru

Do 30 kwietnia 2019 roku Teatr Gdynia Główna przyjmuje zgłoszenia do piątej, jubileuszowej edycji festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża”, która będzie miała miejsce w dniach 5–10 sierpnia 2019 roku.

Festiwal „Pociąg do Miasta” (źródło: materiały prasowe)

Festiwal „Pociąg do Miasta” (źródło: materiały prasowe)

Organizowany od 2015 roku Festiwal Teatralny Pociąg Do Miasta na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w Gdyni i z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze miłośników sztuki.

Najnowsza, jubileuszowa edycja festiwalu organizowana jest pod nazwą „Stacja Obrzeża”. W ramach konkursu organizatorzy czekają na zgłoszenia teatrów offowych z terenu całej Polski (mogą to być również poza repertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które odważnie i bezkompromisowo badają obrzeża nowoczesnego teatru i próbują przekraczać jego granice. Poszukiwane są spektakle nawiązujące do tematyki „obrzeży”, rozumianej jako peryferia geograficzne i społeczne, pogranicza dziedzin sztuki czy też eksplorowanie tematów dotyczących środowisk zagrożonych marginalizacją, które rzadko pojawiają się w mainstreamowych mediach.

W przeciwieństwie do klasycznych festiwali plenerowych zainteresowanie skupione jest na przedstawieniach przygotowanych z myślą o scenie teatralnej, które po lekkiej modyfikacji można pokazać także w nieoczywistych, otwartych przestrzeniach Gdyni – podwórkach, placach, w ciekawych historycznie jak i architektonicznie miejscach. Festiwal nie ma charakteru konkursu, pokazane w nim spektakle nie rywalizują ze sobą. Ze zgłoszonych spektakli zostaną wybrane te, które najbardziej wpisują się w ideę tegorocznej edycji i w ten sposób trafią bezpośrednio do publiczności, do każdego z nich zostanie wybrane miejsce prezentacji, które będzie korespondowało z tematyką przedstawienia, lub jego formą.

Forma prezentacji teatrów ma być alternatywą do konwencji, gdzie sztukę ogląda się w teatralnych murach i z teatralnego fotela. Spektakl będzie więc dostępny na wyciągnięcie ręki i bez bariery sceny. Ideą festiwalu jest odnajdowanie sytuacji, które mogłyby zmienić skostniałe relacje między sceną pudełkową a publicznością, a także między sceną a aktorem, ożywione przez napięcie pomiędzy architekturą miasta a sztuką teatru.

_______________

5. edycja festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża”

5–10 sierpnia 2019 roku
Nabór do 30 kwietnia 2019 roku

Teatr Gdynia Główna
plac Konstytucji 1
81-319 Gdynia

Regulamin i formularz zgłoszeniowy

Dodaj komentarz