• 2019-04-18

Niestraszny Straszny Dwór z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

5 maja 2019 roku na Placu Dąbrowskiego w Łodzi odbędzie się koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego pt. Niestraszny Straszny Dwór w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 200. Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Niestraszny Straszny – Dwór koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego (źródło: materiały prasowe)

Niestraszny Straszny – Dwór koncert w reżyserii Roberto Skolmowskiego (źródło: materiały prasowe)

Takiej prezentacji dzieła Moniuszki jeszcze nie było: Plac Dąbrowskiego, gmach Teatru z otaczającymi go plenerami to spektakularnie oświetlone tło, które wraz z elektronicznymi projekcjami na telebimach niejako uzupełni żywą muzykę, śpiew i taniec znakomitych wykonawców – solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi.

Widowisko będące opowieścią o dziele Moniuszki zaplątanym w tragiczne dzieje Polski. Opowieść o pisaniu opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także.

Bohaterowie Strasznego dworu żyją i kochają w XVIII wieku, a walczą w wieku XVI. Czas opowieści jak czas sztuki nie ma granic i podziałów.

Na scenie o wysokości sześciu metrów i towarzyszącym im telebimie przed gmachem Teatru Wielkiego, zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty Strasznego dworu. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnione będą wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: Pana Tadeusza Mickiewicza i Ślubów panieńskich Fredry, z których postaci wplecione zostały w libretto opery; jakie z tego wynikają zabawne i czułe konsekwencje – zobaczą Państwo sami.

_______________

Niestraszny Straszny Dwór
Stanisław Moniuszko

Teatr Wielki w Łodzi
plac Dąbrowskiego
90-249 Łódź

5 maja 2019 roku, godz. 20:30
Wstęp wolny

Wystąpią:
Miecznik: Zenon Kowalski
Hanna: Dorota Wójcik
Jadwiga: Agnieszka Makówka
Damazy: Krzysztof Marciniak
Stefan: Dominik Sutowicz
Zbigniew: Rafał Pikała
Cześnikowa: Bernadetta Grabias
Maciej: Andrzej Kostrzewski
Skołuba: Grzegorz Szostak
Stara niewiasta: Olga Maroszek
Narrator: Roberto Skolmowski
Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi
Dyrygent: Michał Kocimski

Reżyseria: Roberto Skolmowski

Dodaj komentarz