VII edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

17 kwietnia 2019 roku podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do siódmej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tej edycji konkursu Nagroda zostanie przyznana za tom poetycki wydany w 2018 roku, napisany w języku polskim – laureat bądź laureatka otrzyma 100 000 zł oraz statuetkę. W 2019 roku do Nagrody zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich.

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia) nominowała do Nagrody następujące tomy:

  • Kamila Janiak, Wiersze przeciwko ludzkości (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury)
  • Piotr Janicki, Psia książka (wydawnictwo j)
  • Marzanna Bogumiła Kielar, Nawigacje (Wydawnictwo Znak)
  • Robert Król, Polka (Mikrooficyna Ówże)
  • Marta Podgórnik, Mordercze ballady (Biuro Literackie).

Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 9 czerwca 2019 roku podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom “Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom “Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom “Zapisane” (2014), Roman Honet za tom “świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom “Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom “Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom “Niespieszna żegluga” (2016) oraz Marcin Sendecki za tom “W” (2017), Julia Fiedorczuk za tom “Psalmy” i Linn Hansén za tom “Przejdź do historii” (2018).

_______________

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
VII Edycja

Fundacja Wisławy Szymborskiej
ul. Krupnicza 26
31-123 Kraków

Dodaj komentarz